Część środków pieniężnych należących do fundacji rodzinnej a pochodzących z funduszu założycielskiego fundacji, otrzymanych darowizn oraz spadków jest lokowana na bankowym rachunku lokat terminowych. Czy odsetki bankowe od tych lokat objęte są zwolnieniem podmiotowym?
Odsetki bankowe od środków pieniężnych pozostających w dyspozycji fundacji rodzinnej, pochodzące z lokowania tych środków na rachunku lokat terminowych, objęte są zwolnieniem podmiotowym przewidzianym w art. 6 ust. 1 pkt 25 updop.
Fundacja rodzinna korzysta ze zwolnienia podmiotowego, o którym mowa w art. 6 ust. 1 pkt 25 updop. Nie ma ono jednak zastosowania do działalności gospodarczej fundacji rodzinnej wykraczającej poza zakres określony w art. 5 ustawy z dnia 26 stycznia 2023 r. o fundacji rodzinnej (Dz. U. poz. 326 ze zm.). Wyłączenie to wynika z treści art. 6 ust. 7 updop.
W myśl art. 5 ust. 1 ustawy o fundacji rodzinnej, fundacja rodzinna może wykonywać działalność gospodarczą w rozumieniu art. 3 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców (Dz. U. z 2024 r. poz. 236) tylko w zakresie:
1) zbywania mienia, o ile mienie to nie zostało nabyte wyłącznie w celu dalszego zbycia,
2) najmu, dzierżawy lub udostępniania mienia do korzystania na innej podstawie,
3) przystępowania do spółek handlowych, funduszy inwestycyjnych, spółdzielni oraz podmiotów o podobnym charakterze, mających swoją siedzibę w kraju albo za granicą, a także uczestnictwa w tych spółkach, funduszach, spółdzielniach oraz podmiotach,
4) nabywania i zbywania papierów wartościowych, instrumentów pochodnych i praw o podobnym charakterze,
5) udzielania pożyczek:
a) spółkom kapitałowym, w których fundacja rodzinna posiada udziały albo akcje,
b) spółkom osobowym, w których fundacja rodzinna uczestniczy jako wspólnik,
c) beneficjentom,
6) obrotu zagranicznymi środkami płatniczymi należącymi do fundacji rodzinnej w celu dokonywania płatności związanych z działalnością fundacji rodzinnej,
7) produkcji przetworzonych w sposób inny niż przemysłowy produktów roślinnych i zwierzęcych, z wyjątkiem przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych uzyskanych w ramach prowadzonych działów specjalnych produkcji rolnej oraz produktów opodatkowanych podatkiem akcyzowym, o ile ilość produktów roślinnych lub zwierzęcych pochodzących z własnej uprawy, hodowli lub chowu, użytych do produkcji danego produktu stanowi co najmniej 50% tego produktu,
8) gospodarki leśnej.
Jak wynika z art. 24r ust. 1 updop, w zakresie w jakim fundacja rodzinna prowadzi działalność gospodarczą wykraczającą poza zakres określony w art. 5 ustawy z dnia 26 stycznia 2023 r. o fundacji rodzinnej stawka podatku, o którym mowa w art. 19 updop, wynosi 25% podstawy opodatkowania.
Przed ustaleniem czy dana aktywność fundacji mieści się w wymienionym katalogu, trzeba ocenić, czy w ogóle można ją uznać za działalność gospodarczą w rozumieniu art. 3 ustawy - Prawo przedsiębiorców. Zgodnie z tym przepisem działalnością gospodarczą jest zorganizowana działalność zarobkowa, wykonywana we własnym imieniu i w sposób ciągły. Wszystkie te przesłanki muszą być spełnione łącznie. W świetle tej definicji samego lokowania środków fundacji na bankowym rachunku lokaty terminowej nie można uznać za wykonywanie działalności gospodarczej. Takie czynności należy postrzegać jako element statutowej działalności fundacji rodzinnej. Jej zadaniem jest bowiem m.in. właściwe zarządzanie mieniem w interesie beneficjentów. Jest to jeden z celów utworzenia fundacji rodzinnej, o którym mowa w art. 2 ust. 1 ustawy o fundacji rodzinnej. Zarządzanie majątkiem wymaga z kolei podejmowania działań służących jego jak najlepszemu zabezpieczeniu.
Można więc stwierdzić, że w rezultacie otrzymane przez fundację odsetki od lokat terminowych objęte są zwolnieniem, o którym mowa w art. 6 ust. 1 pkt 25 updop.
Prawidłowość zajętego stanowiska potwierdza interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 18 lipca 2024 r., nr 0111-KDIB1-2.4010.265.2024.2.AW czy też z 13 lutego 2024 r., nr 0111-KDIB1-2.4010.630.2023.1.ANK.
|