Spółka z o.o. opłaca podatek od nieruchomości. Okazało się, że w poprzednim roku spółka nieprawidłowo ustaliła (zawyżyła) podstawę opodatkowania tym podatkiem, w związku z czym powstała jego nadpłata. W lipcu 2019 r. spółka złożyła korektę deklaracji na podatek od nieruchomości za 2018 r., natomiast środki pieniężne z tytułu ww. nadpłaty wpłynęły na rachunek bankowy spółki we wrześniu br. Czy spółka powinna otrzymaną nadpłatę zaliczyć do przychodów podatkowych, czy skorygować koszty podatkowe?
W świetle ostatniego wyjaśnienia KIS, nadpłatę podatku od nieruchomości spółka powinna zaliczyć do przychodów podatkowych - w dacie otrzymania środków pieniężnych z tytułu tej nadpłaty. |
Podatnikami podatku od nieruchomości są m.in. osoby prawne będące właścicielami nieruchomości lub obiektów budowlanych oraz użytkownikami wieczystymi gruntów (zob. art. 3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych - Dz. U. z 2019 r. poz. 1170 ze zm.).
Osoby prawne są obowiązane m.in.:
Tak wynika z art. 6 ust. 9 ww. ustawy.
Podatek od nieruchomości, która jest wykorzystywana na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, niewątpliwie wykazuje związek z tą działalnością (wiąże się bowiem z ogólnym funkcjonowaniem podmiotu gospodarczego i nie został z tych kosztów wyłączony na podstawie art. 16 ust. 1 ustawy o PDOP). Podatek ten podlega zatem zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów.
Z pytania wynika, że podatek od nieruchomości za 2018 r. został przez spółkę naliczony w wyższej wysokości niż należało (zawyżono podstawę opodatkowania), w wyniku czego powstała nadpłata tego podatku. Kwestią budzącą wątpliwości jest, czy w tej sytuacji spółka powinna wartość nadpłaconego podatku wykazywać po stronie przychodów (w związku z otrzymaniem jego zwrotu), czy skorygować koszty podatkowe.
Podobna kwestia była przedmiotem interpretacji indywidualnej Dyrektora KIS z 10 września 2019 r., nr 0111-KDIB1-2.4010.295.2019.1.ANK. W interpretacji tej organ podatkowy uznał, że zwrot nadpłaty podatku do nieruchomości wiąże się z powstaniem przychodu podatkowego - w oparciu o art. 12 ust. 4 pkt 6 ustawy o PDOP.
![]() |
Zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 6 ustawy o PDOP, do przychodów nie zalicza się zwróconych, umorzonych lub zaniechanych podatków i opłat stanowiących dochody budżetu państwa albo budżetów jednostek samorządu terytorialnego, niezaliczonych do kosztów uzyskania przychodów. |
Zdaniem organu podatkowego, powyższy przepis stanowi, że zwrócone, umorzone lub zaniechane podatki i opłaty - co do zasady - nie stanowią przychodu. Wyjątek stanowi sytuacja, w której ww. podatki i opłaty zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Wówczas stanowią one przychód w części, w jakiej zostały wcześniej uznane za koszty uzyskania przychodów. W świetle powyższego organ podatkowy uznał, że nadpłata podatku od nieruchomości będzie stanowiła przychód podatkowy w takiej części, w jakiej wcześniej podatek od nieruchomości zaliczono do kosztów uzyskania przychodu. Zdaniem Dyrektora KIS, momentem rozpoznania ww. przychodu będzie moment faktycznego otrzymania przez podatnika zwrotu nadpłaconego podatku. Podatnik nie będzie miał zatem obowiązku dokonywania korekt deklaracji CIT za poprzednie lata (nie koryguje on kosztów uzyskania przychodów).
Podobnie wynika z interpretacji indywidualnych Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 10 lutego 2017 r., nr 2461-IBPB-1-3.4510.1083.2016.1.IZ, Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 12 stycznia 2017 r., nr 0461-ITPB3.4510.614.1.AD oraz z 9 listopada 2016 r., nr 0461-ITPB3.4510.481.2016.1.AW (w ostatniej z tych interpretacji organ podatkowy przyznał rację podatnikowi, że przychód z tytułu zwrotu nadpłaty podatku do nieruchomości powstaje w dniu, w którym nadpłata zostanie zaliczona odpowiednio na poczet zaległości podatkowej, bieżących zobowiązań podatkowych, przyszłych zobowiązań podatkowych).
Zaznaczamy, że Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 9 sierpnia 2016 r., nr ITPB3/4510-306/16/AD uznał, że w przypadku nadpłaty podatku od nieruchomości podatnik powinien skorygować koszty uzyskania przychodów. W przypadku, gdy korekta jest spowodowana błędem rachunkowym, korekty kosztów podatkowych należy dokonać wstecz (zgodnie z art. 15 ust. 4i ustawy o PDOP).
Kierując się jednak najnowszym stanowiskiem organów podatkowych, zasadne jest uznać, że zwrot nadpłaty podatku od nieruchomości stanowi dla podatnika przychód podatkowy - w dacie faktycznego otrzymania środków pieniężnych z tytułu tej nadpłaty.
|