Spółka z o.o., aby zamontować billboard ze swoją reklamą, musiała uzyskać zezwolenie na zajęcie pasa drogowego. Odbyło się to poprzez wydanie decyzji, w której wskazana została kwota opłaty, jaką ma z tego tytułu uiścić. Czy odsetki od nieterminowego uregulowania tej opłaty spółka może zaliczyć do kosztów podatkowych?
Odsetki od nieterminowego uregulowania opłaty za zajęcie pasa drogowego spółka może zaliczyć do kosztów podatkowych. |
Jak wynika z art. 15 ust. 1 updop, podatnik ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów poniesione przez siebie wydatki racjonalnie i gospodarczo uzasadnione, związane z prowadzoną pozarolniczą działalnością gospodarczą, z wyjątkiem wymienionych w art. 16 ust. 1 updop kosztów nieuznawanych za koszty podatkowe.
Art. 16 ust. 1 updop nie wyłącza możliwości zaliczania odsetek, o których mowa w pytaniu do kosztów uzyskania przychodów, w szczególności art. 16 ust. 1 pkt 21 updop. Przepis ten stanowi, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowych wpłat należności budżetowych i innych należności, do których stosuje się przepisy Ordynacji podatkowej.
Należy wyjaśnić, że zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz. U. z 2017 r. poz. 2222 ze zm.), organ administracji rządowej lub jednostki samorządu terytorialnego, do którego właściwości należą sprawy z zakresu planowania, budowy, przebudowy, remontu, utrzymania i ochrony dróg, jest zarządcą drogi. Natomiast stosownie do art. 40 ust. 3 powołanej ustawy, za zajęcie pasa drogowego pobiera się opłatę. Art. 40 ust. 11 tej ustawy stanowi, że opłatę, o której mowa w ust. 3, ustala, w drodze decyzji administracyjnej, właściwy zarządca drogi przy udzielaniu zezwolenia na zajęcie pasa drogowego. Z kolei w przypadku nieterminowego uiszczenia m.in. opłat za zajęcie pasa drogowego pobiera się odsetki ustawowe za opóźnienie. Opłaty wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie podlegają przymusowemu ściągnięciu w trybie określonym w ustawie z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Tak wynika z art. 40d ust. 1 i 2 ustawy o drogach publicznych.
Jednocześnie art. 2 § 1 pkt 1 Ordynacji podatkowej stanowi, że przepisy tej ustawy stosuje się do podatków, opłat oraz niepodatkowych należności budżetu państwa oraz budżetów jednostek samorządu terytorialnego, do których ustalania lub określania uprawnione są organy podatkowe. Organem takim, w świetle art. 13 § 1 pkt 1 Ordynacji podatkowej, jest naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celno-skarbowego, wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa - jako organ pierwszej instancji. Natomiast zarządca drogi nie jest organem podatkowym. Zatem opłaty za zajęcie pasa drogowego nie są należnościami budżetowymi ani innymi należnościami, do których stosuje się przepisy Ordynacji podatkowej.
W opisanym przypadku odsetki z tytułu nieterminowego uiszczenia opłaty za zajęcie pasa drogowego mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Są to bowiem koszty ponoszone w celu uzyskania przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów i jednocześnie nie są wyłączone z kosztów podatkowych.
|