Spółka z o.o. oddała w dzierżawę urządzenie przemysłowe. Zawarta w tym celu umowa przewiduje, że będzie ono wydzierżawione na okres 18 miesięcy. Dzierżawca zapłaci za dzierżawę jednorazowo. Opłatę wniesie po otrzymaniu faktury. Czy przychód powstanie w dacie wystawienia faktury, czy powstał już w dacie zawarcia umowy? A może znajdą tu zastosowanie przepisy o rozliczaniu przychodów z tzw. usług ciągłych?
W tym przypadku przychód powstanie w dacie wystawienia faktury.
Na podstawie art. 12 ust. 3 updop, za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, a także za przychody uzyskane z zysków kapitałowych, z wyłączeniem przychodów, o których mowa w art. 7b ust. 1 pkt 1 updop, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.
Za datę powstania przychodu uważa się, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 3c-3g oraz 3j-3m updop, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:
1) wystawienia faktury albo
2) uregulowania należności (art. 12 ust. 3a updop).
Przychód, co do zasady, powstaje w dacie zajścia najwcześniejszej z wymienionych okoliczności.
Ustawodawca przewidział także szczególną sytuację, gdy strony ustalą, że usługa jest rozliczana w okresach rozliczeniowych. Zastosowanie ma wówczas przepis art. 12 ust. 3c updop, zgodnie z którym, jeżeli strony ustalą, że usługa jest rozliczana w okresach rozliczeniowych, za datę powstania przychodu uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze, nie rzadziej niż raz w roku.
Na temat okresowego rozliczania usług wypowiedział się organ podatkowy m.in. w interpretacji indywidualnej, której fragment cytujemy w ramce.
Z interpretacji organu podatkowego "Przepis ten (tj. art. 12 ust. 3c updop - przyp. red.) ma zastosowanie w przypadku usług o charakterze ciągłym, gdy strony uzgodnią, że regulowanie ich wzajemnych należności i zobowiązań między stronami będzie obejmować kolejne wyodrębnione umownie okresy świadczenia tych usług w czasie trwania umowy. Zgodnie z definicją słownikową (vide: Słownik języka polskiego, Wydawnictwo Naukowe PWN):
Tym samym pojęcie »okres rozliczeniowy« oznacza umownie zdefiniowany powtarzalny przedział czasowy, którego upłynięcie pociąga za sobą obowiązek uregulowania przez dane podmioty wzajemnych zobowiązań finansowych, np. miesiąc, kwartał, rok. Skutkiem tego o usługach ciągłych nie można mówić w przypadku stosunków umownych, które co prawda dotyczą oznaczonego przedziału czasowego, jednakże finansowe rozliczenie całości usługi następuje jednorazowo - nie dochodzi bowiem do periodycznych rozliczeń będących istotą stosowania regulacji art. 12 ust. 3c omawianej ustawy. Usługi o charakterze ciągłym obejmują czynności polegające na stałym i powtarzalnym (trwałym) zachowaniu strony zobowiązanej do ich świadczenia. Wynikają one ze zobowiązania o charakterze ciągłym, które wytwarza trwały stosunek prawny i z którego wypływają obowiązki ciągłe bądź okresowe. Istotą usług o charakterze ciągłym jest stałe i powtarzalne zachowanie się osoby zobowiązanej do ich świadczenia zgodnie z treścią umowy i w okresie, na jaki została ona zawarta. Zatem, w odniesieniu do usług rozliczanych okresowo (w okresach rozliczeniowych) - co powinno wynikać z ustaleń między stronami - za datę powstania przychodu uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze". (interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 3 października 2023 r., nr 0111-KDIB1-3.4010.421.2023.2.AN) |
Odnosząc się do pytań spółki dotyczących momentu rozpoznania przychodu z tytułu oddania w dzierżawę urządzenia przemysłowego, należy wskazać, że w tym przypadku przychód powstanie w dacie wystawienia faktury. Z opisu stanu faktycznego wynika bowiem, że dzierżawca wniesie opłatę jednorazowo za cały okres obowiązywania umowy i nastąpi to po otrzymaniu przez niego faktury. Faktura będzie więc zdarzeniem, które wystąpi najwcześniej, tj. przed wykonaniem usługi (częściowym wykonaniem usługi) oraz przed uregulowaniem należności, o czym jest mowa w powołanym art. 12 ust. 3a updop. Nie ma natomiast znaczenia data podpisania umowy, gdyż ustawodawca nie przewiduje takiego zdarzenia przy określaniu momentu powstania przychodu do celów podatkowych.
Strony nie ustaliły również, że usługa ma być rozliczana w okresach rozliczeniowych, nie wystąpi więc przypadek, o którym mowa w powołanym art. 12 ust. 3c updop.
|