Pracownik ma prawo do podwyższonych kosztów uzyskania przychodów z tytułu stosunku pracy w przypadku gdy jego miejsce stałego lub czasowego zamieszkania jest położone poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy i pracownik nie uzyskuje dodatku za rozłąkę. Pracodawca ustalając zaliczki na podatek dochodowy stosuje pracownikowi podwyższone koszty uzyskania przychodów po złożeniu przez niego oświadczenia o spełnieniu ww. warunków. Tak wynika z art. 22 ust. 2 pkt 3 i art. 32 ust. 7 ustawy o PDOF.
Zgodnie z art. 6718 Kodeksu pracy obowiązującym od 7 kwietnia 2023 r., praca może być wykonywana całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą, w tym pod adresem zamieszkania pracownika, w szczególności z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość (praca zdalna). Świadczenie pracy zdalnej może odbywać się:
W przypadku świadczenia pracy w tzw. systemie hybrydowym nie ma żadnych wątpliwości, że pracownikowi, który ma miejsce zamieszkania w innej miejscowości niż zakład pracy (i który nie otrzymuje dodatku za rozłąkę), przysługują podwyższone koszty uzyskania przychodów. Czy jednak oświadczenie o spełnianiu warunku do stosowania podwyższonych kosztów uzyskania przychodów może złożyć pracownik zamieszkujący w innej miejscowości niż znajduje się zakład pracy, nieotrzymujący dodatku za rozłąkę, z którym zawarto umowę o pracę na wykonywanie pracy zdalnie w pełnym wymiarze, wykonywanej w miejscu zamieszkania? Z takim pytaniem nasze Wydawnictwo zwróciło się do Ministerstwa Finansów (MF).
MF w piśmie z 27 kwietnia 2023 r. odpowiedziało:
"(...) Tak. Pracownik, który uzyskuje przychody z pracy na etacie całkowicie lub częściowo zdalnie:
jest uprawniony do złożenia płatnikowi oświadczenia o spełnieniu warunku określonego w art. 22 ust. 2 pkt 3 ustawy PIT, uprawniającego płatnika do stosowania podwyższonych kosztów uzyskania przychodów (300 zł). Wynika to z literalnego brzmienia powołanego wyżej przepisu ustawy PIT."
Zaznaczamy, iż już wcześniej MF w piśmie z 15 marca 2023 r. (udostępnionym naszemu Wydawnictwu) wyjaśniło, że podwyższone koszty uzyskania przychodów mogą przysługiwać pracownikom również w przypadku wykonywania przez nich pracy zdalnej na podstawie znowelizowanego Kodeksu Pracy (pisaliśmy o tym w BI nr 10 z 1 kwietnia 2023 r.). W piśmie tym MF także nie wskazało na żadne dodatkowe warunki, które uzależniałyby prawo do podwyższonych kosztów uzyskania przychodów.
|