W Dz. Urz. Min. Fin. z 2021 r. pod poz. 11 opublikowano interpretację ogólną nr DD5.8203.2.2021 Ministra Finansów z dnia 15 grudnia 2021 r. w sprawie stosowania zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym dochodów uzyskanych z udziału w zyskach spółek jawnych i komandytowych będących podatnikami podatku dochodowego.
Interpretacja dotyczy przepisów art. 22 ust. 4 w związku z art. 1 ust. 3 pkt 1 i 1a oraz art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. a updop, w zakresie możliwości korzystania przez wspólników spółek jawnych i komandytowych, mających siedzibę lub zarząd na terytorium RP, ze zwolnienia z opodatkowania CIT, dochodów uzyskiwanych z udziału w zyskach tych spółek.
Powstały bowiem wątpliwości, czy wskazane zwolnienie obejmuje podział zysku - posiadającej status podatnika CIT spółki jawnej lub komandytowej, dokonywany na rzecz wspólników takiej spółki, z uwagi na fakt, że treść art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. a updop, wprost nie wymienia dochodów z udziału w zyskach - mających status podatnika CIT - spółek jawnych i komandytowych. Wątpliwości budzi również kwestia liczenia 2-letniego okresu posiadania nie mniej niż 10% udziałów (akcji) spółki, warunkującego możliwość skorzystania z omawianego zwolnienia.
Minister Finansów przypomniał, że z dniem 1 stycznia 2021 r. weszły w życie przepisy ustawy z dnia 28 listopada 2020 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2123), zwanej dalej ustawą nowelizującą. Mocą tej ustawy CIT objęto również spółki komandytowe (art. 1 ust. 3 pkt 1 updop), a także, w określonych sytuacjach, spółki jawne (art. 1 ust. 3 pkt 1a updop).
Pociągnęło to za sobą konieczność wprowadzenia zmian dostosowawczych w słowniczku pojęć. W szczególności, w art. 4a pkt 21 updop, gdzie wskazano, że ilekroć w ustawie o CIT jest mowa o "spółce", to wyrażenie to oznacza również mające status podatnika podatku dochodowego spółki komandytowe i spółki jawne.
Wskutek rozszerzenia zakresu podmiotowego ustawy o CIT o spółki komandytowe i w określonych sytuacjach o spółki jawne (art. 1 ust. 3 updop), nowego znaczenia nabrały także inne definicje zawarte w słowniczku pojęć. W szczególności, ilekroć w tej ustawie mowa jest o:
![]() |
Baza interpretacji wydawanych m.in. przez organy podatkowe dostępna jest w serwisie www.interpretacje.gofin.pl |
Minister zauważył, że potwierdzenie woli ustawodawcy co do możliwości skorzystania z określonego w art. 22 ust. 4 updop zwolnienia z opodatkowania dochodu uzyskanego z udziału w zyskach spółek jawnych i komandytowych przez wspólników takich spółek, potwierdza także treść art. 13 ust. 3 ustawy nowelizującej. W jego myśl zwolnienie przewidziane w art. 22 ust. 4 updop ma zastosowanie do przychodów z tytułu udziału w zyskach spółki komandytowej lub jawnej wypracowanych od dnia, w którym spółki te stały się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych.
Zwróć uwagę!
Minister Finansów podsumował, że zwolnienie z opodatkowania podatkiem dochodowym, o którym mowa w art. 22 ust. 4 updop może znajdować zastosowanie do przychodów (dochodów) uzyskanych z udziału w zyskach - mających status podatnika CIT - spółek jawnych i komandytowych, wypracowanych przez te spółki od dnia, w którym stały się one takim podatnikiem, o ile wypełnione są warunki stosowania tego zwolnienia określone w art. 22 ust. 4a-4d i ust. 6 oraz w art. 22a-22c updop, a wspólnik takiej spółki nie występuje w niej w charakterze komplementariusza. |
Wyjaśnił też, że zwolnieniem z art. 22 ust. 4 updop będą mogły być objęte przychody (dochody) wspólników uzyskane z udziału w zyskach - mającej status podatnika CIT - spółki jawnej i spółki komandytowej, równoważne z przychodami wymienionymi w art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. a, f oraz j updop, tj.:
Odnosząc się z kolei do kwestii liczenia 2-letniego okresu posiadania "nie mniej niż 10% udziałów (akcji)" spółki, warunkującego możliwość skorzystania z omawianego zwolnienia, w przypadku kiedy spółką wypłacającą dywidendę oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, jest posiadająca status podatnika CIT spółka jawna lub spółka komandytowa, Minister wyjaśnił, że w pierwszej kolejności należy uwzględnić art. 4a pkt 16 updop. Mówi on, że ilekroć w ustawie o CIT jest mowa o udziale (akcji), to pojęcie to obejmuje również ogół praw i obowiązków wspólnika w - posiadającej status podatnika CIT - spółce jawnej lub komandytowej.
Istotnym jest zatem okres nieprzerwanego posiadania przez minimum dwa lata ogółu praw i obowiązków wspólnika w takiej spółce, przyznającego takiemu wspólnikowi minimum 10% praw do udziału w jej zyskach.
Przy ocenie spełnienia tych warunków uwzględnieniu podlega również okres, zanim dana spółka jawna lub komandytowa uzyskała status podatnika CIT, a w przypadku kiedy spółka komandytowa uległa przekształceniu w spółkę jawną albo spółka jawna uległa przekształceniu w spółkę komandytową - również okres poprzedzający takie przekształcenie.
|