Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Podatki  »  Podatek dochodowy  »   Ubezpieczenie samochodu osobowego - koszty podatkowe

Nowa matryca stawek VAT

Nomenklatura scalona Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług www.klasyfikacje.gofin.pl  »
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Ubezpieczenie samochodu osobowego - koszty podatkowe

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 12 (1091) z dnia 20.04.2021

Spółka z o.o. posiada samochód osobowy, stanowiący środek trwały. Spółka wykupiła polisę na ubezpieczenie AC. Wartość samochodu na polisie odpowiada kwocie zakupu netto, tj. 138.000 zł. Wartość początkowa ww. pojazdu przekracza jednak 150.000 zł (składają się na nią kwota netto z faktury za zakup samochodu oraz niepodlegający odliczeniu VAT). Czy zaliczając do kosztów uzyskania przychodów składkę na ubezpieczenie AC ww. pojazdu, należy wziąć pod uwagę wartość samochodu z polisy, wartość brutto z faktury za zakup tego pojazdu, czy wartość początkową samochodu?

Ustalając kwotę składki na ubezpieczenie AC samochodu osobowego, stanowiącą koszty uzyskania przychodów, bierze się pod uwagę wartość samochodu przyjętą dla celów ubezpieczenia, wynikającą z polisy ubezpieczeniowej.

Składki na ubezpieczenie AC a koszty podatkowe

Zasadniczo składki na ubezpieczenie samochodu osobowego, stanowiącego środek trwały, mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Do kosztów podatkowych nie zalicza się jednak składek na ubezpieczenie samochodu osobowego w wysokości przekraczającej ich część ustaloną w takiej proporcji, w jakiej kwota 150.000 zł pozostaje do wartości samochodu przyjętej dla celów ubezpieczenia (art. 16 ust. 1 pkt 49 ustawy o PDOP).

Należy mieć na uwadze, że powyższe ograniczenie dotyczy składek na takie ubezpieczenia, których wysokość ustalana jest w oparciu o wartość samochodu przyjętą do celów ubezpieczenia. Dotyczy ono zatem np. składek na ubezpieczenie AC. Nie ma ono natomiast zastosowania do składek na ubezpieczenie OC czy NNW - takie składki są ujmowane w kosztach podatkowych w całości, tj. bez ograniczenia ww. limitem. Tak też wynika m.in. z Objaśnień podatkowych z 9 kwietnia 2020 r., pt. "Wykorzystywanie samochodu osobowego w prowadzonej działalności - zmiany w podatkach dochodowych od 2019 r.". W Objaśnieniach tych Ministerstwo Finansów wskazało także, że ww. limit w wysokości 150.000 zł nie jest różnicowany z uwagi na rodzaj napędu samochodu osobowego. Odnosi się on zatem również do samochodów elektrycznych.

Wartość samochodu na potrzeby limitu 150.000 zł

Jak już wskazano, ustalając wysokość składki na AC samochodu osobowego, zaliczaną do kosztów uzyskania przychodów, bierze się pod uwagę wartość samochodu przyjętą do celów ubezpieczenia. Nie ma w tym przypadku znaczenia wartość początkowa samochodu osobowego, którego ubezpieczenie dotyczy (wartość początkowa tego pojazdu ma znaczenie przy zaliczaniu do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych, dokonywanych od wartości początkowej ww. pojazdu, kwestie te tu jednak pomijamy).

Jeśli zatem w omawianym przypadku, dla celów ubezpieczenia przyjęto wartość samochodu osobowego w kwocie odpowiadającej wartości netto faktury za zakup samochodu, to ta właśnie kwota (netto) będzie brana pod uwagę przy ustalaniu wysokości składki na ubezpieczenie AC tego pojazdu, ujmowanej w kosztach uzyskania przychodów. W pytaniu wskazano, że kwota ta wyniosła 138.000 zł, tj. nie został przekroczony ww. limit w wysokości 150.000 zł. To oznacza, że spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów składki na ubezpieczenie AC ww. samochodu w pełnej wysokości.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Podatek dochodowy - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.