Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Podatki  »  Podatek dochodowy  »   Wydatki na poprawę stanu zdrowia pracowników po przebytym COVID-19

Nowa matryca stawek VAT

Nomenklatura scalona Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług www.klasyfikacje.gofin.pl  »
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Wydatki na poprawę stanu zdrowia pracowników po przebytym COVID-19

Przegląd Podatku Dochodowego nr 6 (534) z dnia 20.03.2021

Czy wydatki na sfinansowanie tlenoterapii pracownikom po ciężkim przebyciu COVID-19 spółka z o.o. może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów? Jak do kosztów z tytułu dodatkowych (pozapłacowych) świadczeń na rzecz pracowników odnoszą się organy podatkowe w aspekcie możliwości zaliczania takich kosztów do kosztów uzyskania przychodów?

Wydatki na sfinansowanie tlenoterapii pracownikom po ciężkim przebyciu COVID-19 spółka z o.o. może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Organy podatkowe akceptują ujmowanie w kosztach podatkowych wydatków z tytułu świadczeń na rzecz pracowników, mających na celu poprawę stanu ich zdrowia oraz ogólnej kondycji organizmu.

Na podstawie art. 15 ust. 1 updop, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 updop.

Do takich kosztów można kwalifikować m.in. wydatki ponoszone na rzecz pracowników, gdyż to głównie oni bezpośrednio lub pośrednio przyczyniają się do uzyskiwania przychodów bądź zachowania lub zabezpieczenia ich źródła. Oprócz wypłacanych wynagrodzeń zasadniczych, nagród czy premii, pracodawcy często zapewniają pracownikom szereg świadczeń pozapłacowych. Ponoszone na ten cel wydatki nie wykazują bezpośrednio związku z firmowymi przychodami. Niemniej można uznać, że pozytywnie wpływają na funkcjonowanie firmy, także w aspekcie ekonomicznym.

Obecnie organy podatkowe dość powszechnie akceptują zaliczanie do kosztów uzyskania przychodów wydatków na pozapłacowe świadczenia na rzecz pracowników, o ile podejmowane przedsięwzięcia mogą wpłynąć na poprawę stanu zdrowia czy samopoczucia pracowników. Może to bowiem zmotywować pracowników do jeszcze wydajniejszej pracy, a przez to spowodować uzyskiwanie lepszych jej wyników. Jako przykład można przytoczyć interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 25 listopada 2020 r., nr 0114-KDIP2-1.4010.342.2020.1.OK, w której organ podatkowy zgodził się z wnioskodawcą, że: "(...) ponoszone przez niego koszty związane z zapewnieniem zajęć sportowych pracownikom, finansowane ze środków obrotowych, stanowią w całości koszty uzyskania przychodów, jako tzw. koszty pośrednie (...) Ponoszenie tych kosztów wpływa (...) zarówno na zachowanie i zabezpieczenie źródła jego przychodów, jak i na samo uzyskiwanie przychodów z prowadzonej działalności, ponieważ zapewnienie zajęć sportowych pracownikom:

  • wpływa na atrakcyjność ofert pracy Wnioskodawcy na konkurencyjnym rynku, przez co umożliwia pozyskanie i utrzymanie wykwalifikowanej kadry pracowników, stanowiącej o budowaniu przewagi konkurencyjnej;
  • tworzy pozytywny wizerunek Wnioskodawcy na rynku pracy;
  • tworzy dodatkową więź pomiędzy pracownikiem i pracodawcą;
  • zmniejsza rotację pracowników;
  • sprzyja tworzeniu dobrej atmosfery pracy;
  • zwiększa motywację pracowników, efektywność i jakość wykonywanej pracy;
  • wpływa korzystnie na stan zdrowia pracowników, zmniejszając ich absencje chorobowe;
  • wpływa korzystnie na stan wypoczęcia pracowników i ich koncentrację, istotną szczególnie w przypadku dokonywania operacji na rynkach finansowych;
  • sprzyja integracji zespołu pracowników w przypadku udziału w tych samych zajęciach sportowych i poprawia komunikację pomiędzy pracownikami".

Z kolei w interpretacji indywidualnej z 3 października 2019 r., nr 0111-KDIB1-2.4010.328.2019.1.DP Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, że wydatki ponoszone przez podatnika na nabycie usług medycznych w zakresie pomocy psychologiczno-psychiatrycznej stanowią koszty uzyskania przychodów. Problem dotyczył spółki, w której w związku z zakresem i charakterem prowadzonej działalności, istniało podwyższone ryzyko wypadkowości na terenie jej oddziałów, co było niezależne od spółki. Narażonymi na wypadki byli zarówno pracownicy spółki, jak również inne osoby przebywające na terenach zakładu, w związku z wykonywaniem przez nie określonych zadań na podstawie zawartych umów. W związku z tym spółka nabywała usługi medyczne polegające na udzielaniu pomocy psychologicznej lub psychologiczno-psychiatrycznej. Pomoc ta skierowana była m.in. do osób, które odniosły obrażenia w wypadkach (oraz do rodzin tych osób), uczestniczyły w wypadkach i zdarzeniach potencjalnie wypadkowych, były świadkami wypadków, brały udział w akcjach ratowniczych. Organ podatkowy zgodził się z podatnikiem, że ponoszenie przedmiotowych wydatków buduje wizerunek spółki jako pracodawcy odpowiedzialnego za swoich pracowników oraz członków ich rodzin. To z kolei może wpływać na motywację do dalszej pracy, jak i w ogóle podejmowanie pracy w spółce, pomimo istnienia podwyższonego ryzyka narażenia na utratę zdrowia a nawet życia.

Uwzględniając argumentacje zawartą w przykładowo powołanych rozstrzygnięciach organu podatkowego, nasuwa się wniosek, że również koszty sfinansowania tlenoterapii pracownikom po ciężkim przebyciu COVID-19 można zakwalifikować do kosztów uzyskania przychodów. Niewątpliwie taka terapia wpłynie na poprawę stanu zdrowia pracowników, ich kondycji, a w dalszej kolejności poprawi komfort ich pracy, co może przełożyć się na jej odpowiednią jakość i lepszą efektywność. Poza tym zapewnienie świadczeń sprzyjających dobremu zdrowiu załogi buduje pozytywny wizerunek pracodawcy i poczucie bezpieczeństwa wśród pracowników. W ten sposób pracodawca może też zapobiec absencji pracowniczej, a przynajmniej ją ograniczyć. W rezultacie, wydatki na sfinansowanie tlenoterapii pracownikom po ciężkim przebyciu COVID-19 spółka z o.o. ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Podatek dochodowy - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.