Spółka z o.o. wypłaciła swoim pracownikom premię roczną, która została skalkulowana w oparciu o osiągnięty w poprzednim roku zysk netto, przy czym nie została ona wypłacona tytułem podziału zysku netto. Źródłem finansowania tej wypłaty były środki obrotowe spółki (pracodawcy). Czy w tej sytuacji premia ta może stanowić koszt podatkowy w spółce?
Skoro premie roczne dla pracowników nie zostały wypłacone z zysku netto (zysk ten jest jedynie wyznacznikiem do wypłaty premii), to zasadniczo nie ma przeszkód, aby wartość tych premii pracodawca zaliczył do kosztów uzyskania przychodów. |
![]() |
Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 15a ustawy o PDOP (obowiązującym od 1 stycznia 2018 r.), nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kwot wypłacanych tytułem podziału (rozliczenia) wyniku finansowego jednostki (zysku netto). |
Odnosząc się do treści tego przepisu, Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z 30 maja 2018 r., nr 0114-KDIP2-2.4010.136.2018.2.JG, wyjaśnił:
"(...) Literalna wykładnia art. 16 ust. 1 pkt 15a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych prowadzi do wniosku, że wyłączeniu z kosztów podatkowych zawartym w tym przepisie podlega kwota wypłacona tytułem podziału zysku netto, a nie dowolny wydatek. Słowo "wypłacanie" stanowi rzeczownikową formę czasownika "wypłacać", który zgodnie z definicją zawartą w Słowniku Języka Polskiego PWN oznacza:
1) wydać komuś należne mu pieniądze,
2) odwzajemnić się komuś jakimś czynem.
W świetle powyższego, o "wypłacie" czegoś można mówić wówczas, gdy przedmiot wypłaty jest komuś należny, lub gdy wypłata jest czynnością odwzajemniającą. Opisane w stanie faktycznym wydatki nie spełniają takich przesłanek.
Posługując się w art. 16 ust. 1 pkt 15a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych sformułowaniem "kwot wypłacanych tytułem podziału zysku netto", Ustawodawca wyłączył z kosztów uzyskania przychodów jedynie te kwoty z zysku netto, które wypłacane są tytułem jego podziału, np. w formie premii, nagród lub innych postaci wynagrodzenia.
Powyższy przepis nie obejmuje sytuacji, w których jednorazowa premia jest jedynie oparta o wskaźnik zysku do określenia wysokości tego wynagrodzenia, a źródłem takiego przysporzenia dla pracownika lub zarządu są środki obrotowe Wnioskodawcy. (...)"
A zatem, skoro w sytuacji, o której mowa w pytaniu, wypłacone pracownikom premie nie zostały wypłacone tytułem podziału zysku netto, to nie ma przeszkód, aby premie te spółka zaliczyła do kosztów uzyskania przychodów.
Dodajmy, że wartość wypłaconych pracownikom premii jest ujmowana w kosztach podatkowych na zasadach przewidzianych dla wynagrodzeń pracowniczych.
Premie te będą zatem stanowiły koszty uzyskania przychodów w miesiącu, za który są należne, jeśli zostały wypłacone lub postawione do dyspozycji w terminie wynikającym z przepisów prawa pracy, umowy lub innego stosunku prawnego łączącego strony. W przypadku uchybienia temu terminowi, przedmiotowe premie stanowią koszty uzyskania przychodów w miesiącu ich wypłaty/postawienia do dyspozycji pracownika (zob. art. 15 ust. 4g i art. 16 ust. 1 pkt 57 ustawy o PDOP).
Podobnie wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora KIS z 28 marca 2018 r., nr 0114-KDIP2-2.4010.29.2018.3.JG, dotyczącej ujęcia w kosztach podatkowych m.in. wydatków związanych z wypłatą na rzecz pracowników jednorazowej premii dodatkowej.
|