Od lutego 2025 r. prowadzę działalność w zakresie usług księgowych (biuro rachunkowe). Czy mogę korzystać ze zwolnienia ze stosowania kasy fiskalnej ze względu na wartość sprzedaży czy też od razu muszę mieć kasę, jeśli osobom prywatnym będę sporządzała zeznania podatkowe (PIT-37)?
Z § 3 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia w sprawie zwolnień wynika, że podatnik rozpoczynający po 31 grudnia 2024 r. dostawę towarów lub świadczenie usług na rzecz m.in. osób fizycznych zwolniony jest z obowiązku ewidencjonowania w danym roku podatkowym, nie później jednak niż do 31 grudnia 2027 r., jeżeli przewidywana przez niego wartość sprzedaży z tego tytułu nie przekroczy w danym roku, w proporcji do okresu wykonywania tych czynności, kwoty 20.000.
Jednak zwolnienie to nie dotyczy - w myśl § 4 ust. 1 pkt 2 lit. h) rozporządzenia - usług doradztwa podatkowego. Wyłączenie to nie ma jednak zastosowania, jeśli usługi te świadczone są przy wykorzystaniu środków porozumiewania się na odległość lub których rezultat jest przekazywany wyłącznie przy wykorzystaniu tych środków na warunkach określonych w poz. 42 załącznika do rozporządzenia (zwolnienie ze względu na formę zapłaty).
Przypomnijmy, iż w interpretacji ogólnej nr PT3.8101.2.2015.AEW.16 z dnia 9 kwietnia 2015 r. dotyczącej obowiązku stosowania kas rejestrujących przez biura rachunkowe sporządzające m.in. deklaracje (zeznania roczne) na rzecz osób prywatnych Minister Finansów wyjaśnił, że jeżeli podmiot niezależnie od jego statusu czy też posiadania określonych uprawnień, będzie świadczył usługi doradztwa podatkowego lub prawnicze, będzie obowiązany do ich ewidencjonowania przy zastosowaniu kas rejestrujących. Obowiązek prowadzenia ewidencji nie będzie miał natomiast zastosowania wobec podmiotów wykonujących czynności związane wyłącznie z obsługą rachunkowo-księgową, tj. w przypadku prowadzenia ksiąg rachunkowych, ksiąg podatkowych czy też wypełniania deklaracji podatkowych.
Również Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z dnia 22 lutego 2021 r., nr 0112-KDIL3.4012.705.2020.1.LS wyjaśnił, że czynności polegające na prowadzeniu ksiąg i ewidencji podatkowych z istoty swej bliskie są działalności zawodowej osób uprawnionych do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, czyli czynnościom księgowym, a czynności polegające na sporządzaniu deklaracji i zeznań podatkowych mają w znacznej mierze charakter techniczny, a nie prawny, choćby z tego względu, że sporządzane są na podstawie innych dokumentów, w szczególności ksiąg. Tym samym czynności te nie stanowią doradztwa, o którym mowa w § 4 ust. 1 pkt 2 lit. h) rozporządzenia, niezależnie od tego, że zostały uznane za czynności doradztwa podatkowego w rozumieniu ustawy o doradztwie podatkowym.
Reasumując
W opisywanej sytuacji, jeżeli podatnik wykonuje usługi księgowe (będzie sporządzał roczne zeznania o wysokości osiągniętego dochodu/poniesionej straty w roku podatkowym) na rzecz osób prywatnych, to nie ma obowiązku stosowania kasy fiskalnej. Może on korzystać ze zwolnienia ze względu na wartość sprzedaży. |
|