Podatnik ma miejsce zamieszkania w Polsce. W 2024 r. pracował w Grecji. Przebywał tam krócej niż 183 dni. Pozostałą część roku spędził w Polsce, gdzie również osiągnął dochody. Jaką metodę unikania podwójnego opodatkowania powinien zastosować, rozliczając swoje dochody w PIT-36?
Osoba, która w 2024 r. uzyskała w Grecji dochody z pracy najemnej, ma obowiązek rozliczyć je w zeznaniu PIT-36 z zastosowaniem metody proporcjonalnego odliczenia.
Zgodnie z przepisami ustawy o PIT osoby fizyczne mające miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (polscy rezydenci) podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów. Oznacza to, że opodatkowują w Polsce wszystkie dochody osiągnięte zarówno w Polsce, jak i za granicą.
Do końca 2021 r. do dochodów osiągniętych z pracy wykonywanej w Grecji, zastosowanie miała metoda wyłączenia z progresją. Wobec tego, przy braku innych dochodów w Polsce podlegających opodatkowaniu według skali podatkowej, podatnik nie musiał składać w Polsce zeznania podatkowego. Natomiast gdyby uzyskał dochody w Polsce podlegające opodatkowaniu według skali podatkowej, zagraniczne dochody musiał uwzględnić w zeznaniu do ustalenia stopy procentowej służącej opodatkowaniu dochodów podlegających opodatkowaniu w Polsce.
Od 1 stycznia 2022 r., w związku z wejściem w życie postanowień Konwencji MLI, w umowie zawartej z Grecją nastąpiła zmiana metody unikania podwójnego opodatkowania, tj. metoda wyłączenia z progresją została zastąpiona metodą proporcjonalnego odliczenia, która na gruncie ustawy o PIT jest uregulowana w art. 27 ust. 9 updof. W świetle tego przepisu dochody zagraniczne łączy się z dochodami uzyskanymi w Polsce. W tym przypadku od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów odlicza się kwotę równą podatkowi dochodowemu zapłaconemu za granicą. Odliczenie to nie może jednak przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany w obcym państwie.
Zatem osoba fizyczna, która w 2024 r. wykonywała pracę w Grecji, a jej miejsce zamieszkania jest w Polsce, ma obowiązek złożyć PIT-36 i załącznik PIT/ZG za ten rok.
W odniesieniu do tych dochodów przysługuje prawo do skorzystania z ulgi abolicyjnej na zasadach określonych w art. 27g updof. Przy czym odliczenie wynikające z zastosowania ulgi abolicyjnej nie może przekroczyć 1.360 zł. Ograniczenie to nie dotyczy dochodów osiąganych poza terytorium Polski ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych, z umowy zlecenia i umowy o dzieło oraz tzw. kontraktu menedżerskiego, jeżeli dochody te są osiągane z tytułu pracy lub usług wykonywanych poza terytorium lądowym państw.
|