Małżonkowie będący tzw. etatowcami posiadają dwie wspólne córki: jedną, która w 2023 r. ukończyła 23 lata i drugą, która w tym samym roku ukończyła 14 lat. Starsza córka w czerwcu 2023 r. obroniła pracę magisterską i we wrześniu rozpoczęła pracę. Za ile miesięcy rodzicom przysługuje w PIT-37 za 2023 r. ulga na starszą córkę?
Prawo do skorzystania przez rodziców w PIT-37 za 2023 r. z ulgi na starszą córkę warunkuje wysokość dochodów, jakie osiągnęła ona w tym roku. Jednocześnie prawo do ulgi w stosunku do niej może również rzutować na prawo rodziców do skorzystania z ulgi w odniesieniu do małoletniej córki.
Ulga na pełnoletnie dziecko, po spełnieniu wszystkich pozostałych ustawowych kryteriów, przysługuje m.in. podatnikom, którzy - w związku z wykonywaniem ciążącego na nich obowiązku alimentacyjnego - utrzymywali w roku podatkowym pełnoletnie dzieci do ukończenia 25. roku życia, uczące się m.in. w szkołach, o których mowa w przepisach regulujących szkolnictwo wyższe obowiązujących m.in. w Polsce. Jest to możliwe, jeżeli w roku podatkowym dziecko to nie uzyskało dochodów podlegających opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 27 lub art. 30b ustawy o pdof lub uzyskało przychody objęte tzw. zwolnieniem dla młodych do ukończenia 26. roku życia oraz tzw. ulgą na powrót, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 148 i pkt 152 ustawy o pdof, w łącznej wysokości przekraczającej dwunastokrotność kwoty renty socjalnej określonej w ustawie o rencie socjalnej (w 2023 r. - 19.061,28 zł).
Stąd gdy dochody za 2023 r. z pracy starszej córki, rozumiane jako przychody pomniejszone o koszty ich uzyskania, nie przekroczyły w 2023 r. 19.061,28 zł, rodzicom przysługuje na nią ulga za 6 miesięcy jej nauki. Jeżeli jednak były wyższe, to w odniesieniu do niej ulga im w ogóle nie przysługuje, a o możliwości skorzystania z ulgi na małoletnią córkę decydują ich wspólne dochody.
Określając liczbę dzieci, w stosunku do których podatnik wykonywał władzę rodzicielską lub wywiązywał się z obowiązku alimentacyjnego oraz wysokość kwoty przysługującego odliczenia, należy bowiem brać pod uwagę tylko te dzieci, które spełniają kryteria do zastosowania ulgi. Jeżeli zatem starsza córka - z uwagi na wysokość dochodów - w 2023 r. ich nie spełniała, to rodzice mogą skorzystać z ulgi wyłącznie na zasadach dotyczących rodziców jednego dziecka. To natomiast jest możliwe, gdy ich łączne dochody za 2023 r. nie przekroczyły 112.000 zł.
|