Od 12 lat pozostaję w związku małżeńskim, w którym mam i wychowuję jednego 10-letniego syna. W 2023 r. do maja pracowałem na umowę o pracę w Polsce, a od lipca pracuję na równoważnej umowie w Niemczech. Nadal jednak pozostaję polskim rezydentem podatkowym. Moje niemieckie dochody są w Polsce zwolnione z opodatkowania podatkiem dochodowym. Chciałbym w rocznym PIT skorzystać z ulgi na dziecko. Czy wyliczając limit dochodów warunkujący zastosowanie ulgi, powinienem w nim uwzględniać niemieckie dochody?
TAK. Z przepisu art. 27f ust. 2 pkt 1 lit. a) ustawy o pdof wynika, iż w ramach tzw. ulgi prorodzinnej, nazywanej też ulgą na dzieci, odliczeniu podlega kwota 92,67 zł za każdy miesiąc kalendarzowy roku podatkowego, w którym podatnik m.in. wykonywał władzę rodzicielską w stosunku do jednego małoletniego dziecka. Jednocześnie, aby z ulgi można było skorzystać, dochody podatnika pozostającego przez cały rok podatkowy w związku małżeńskim i jego małżonka nie mogą przekroczyć w roku podatkowym kwoty 112.000 zł. Natomiast, zgodnie z art. 27f ust. 2a ustawy o pdof, za dochody, o których mowa w opisanym przepisie, uważa się dochody uzyskane łącznie w danym roku podatkowym, do których mają zastosowanie zasady opodatkowania określone w art. 27, art. 30b i art. 30c, czyli opodatkowane według skali podatkowej, opodatkowane podatkiem liniowym oraz tzw. dochody kapitałowe.
Należy podkreślić, że przywołany art. 27f pkt 2a ustawy o pdof nie definiuje, jaki dochód należy wziąć pod uwagę w celu obliczenia limitu uzyskanych dochodów, uprawniającego do ulgi z tytułu wychowywania dzieci. Wskazuje on jedynie, że pojęcie to obejmuje dochód, do którego zastosowanie mają zasady opodatkowania określone m.in. w art. 27 tej ustawy.
Z kolei art. 27 ustawy o pdof przewiduje m.in., w jaki sposób należy opodatkować dochody uzyskane za granicą. W ust. 8 zawiera on zasady opodatkowania takich dochodów według metody wyłączenia z progresją. Tę metodę opodatkowania stosują podatnicy uzyskujący dochody, które na mocy uregulowań umów międzynarodowych są w Polsce zwolnione z opodatkowania - tak jak ma to miejsce m.in. w odniesieniu do dochodów z pracy uzyskanych w Niemczech. Jednak nawet jeżeli określone dochody zagraniczne są zwolnione z opodatkowania w Polsce, to wpływają lub mogą wpływać na opodatkowanie dochodów krajowych i stosuje się do nich zasady opodatkowania określone w art. 27 ustawy o pdof, do którego to odsyła art. 27f ust. 2a ustawy o pdof regulujący zasady korzystania z ulgi prorodzinnej. W konsekwencji, z uwagi na brzmienie tego przepisu, należy uznać, że przy określaniu, czy limit do zastosowania ulgi na jedno małoletnie dziecko nie został przekroczony, trzeba uwzględnić dochody każdego z małżonków uzyskane zarówno w Polsce, jak i za granicą i to bez względu na to, jaka metoda unikania podwójnego opodatkowania ma do nich zastosowanie.
|