Dzięki uldze prorodzinnej uregulowanej w art. 27f updof, uprawnieni podatnicy nie tylko mogą zapłacić niższy podatek dochodowy obliczany według skali podatkowej, ale też w określonych przypadkach mogą w ogóle nie zapłacić podatku.
Generalnie prawo do ulgi prorodzinnej przysługuje podatnikom, którzy w roku podatkowym:
a) w stosunku do dziecka/dzieci małoletnich wykonywali władzę rodzicielską, pełnili funkcję opiekuna prawnego (jeżeli dziecko z nimi zamieszkiwało) lub sprawowali opiekę poprzez pełnienie funkcji rodziny zastępczej (na podstawie orzeczenia sądu lub umowy zawartej ze starostą),
b) w związku z wykonywaniem ciążącego na nich obowiązku alimentacyjnego oraz w związku ze sprawowaniem funkcji rodziny zastępczej utrzymywali pełnoletnie dziecko (dzieci):
Należy zauważyć, że prawo do omawianej ulgi wyklucza osiąganie przez dziecko (małoletnie i pełnoletnie) przychodów (dochodów) opodatkowanych w sposób określony w art. 6 ust. 8 updof.
Jedną z przesłanek warunkujących korzystanie z ulgi prorodzinnej, jest kryterium dochodowe. Obowiązuje ono wyłącznie w odniesieniu do podatników, którzy w roku podatkowym mają na wychowaniu/utrzymaniu tylko jedno dziecko.
Odliczenie w ramach ulgi jest możliwe, gdy dochody nie przekraczają:
Dla celów skorzystania z ulgi prorodzinnej, limitowaniu podlegają wyłącznie dochody podatników uzyskane łącznie w danym roku podatkowym, do których mają zastosowanie zasady opodatkowania określone w:
Dochody te uwzględnia się po ich uprzednim pomniejszeniu o zapłacone składki na ubezpieczenia społeczne oraz ubezpieczenie zdrowotne (składki zdrowotne uwzględnia się wyłącznie z działalności opodatkowanej podatkiem liniowym).
Warto zaznaczyć, że kryterium dochodowe nie dotyczy (a więc nie uwzględnia się w kwocie limitu) m.in. dochodów (przychodów):
Nie u każdego podatnika mającego na wychowaniu/utrzymaniu jedno dziecko przekroczenie limitu dochodów będzie skutkowało utratą prawa do skorzystania z ulgi prorodzinnej. Na podstawie ust. 2e dodanego do art. 27f updof, na mocy ustawy z dnia 26 maja 2023 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1059), limity dochodów zostały zniesione w stosunku do podatnika i jego małżonka, mających na wychowaniu/utrzymaniu jedno dziecko, posiadające:
Regulacja ta ma zastosowanie do dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2023 r. (art. 29 ust. 2 powołanej ustawy z dnia 26 maja 2023 r.). Oznacza to, że tacy podatnicy skorzystają z ulgi na jedno dziecko w rozliczeniu za 2023 r.
|