W roku podatkowym uzyskiwałem dochody z działalności gospodarczej opodatkowane według skali podatkowej. W tym samym roku przekazałem w gotówce darowiznę na rzecz gminy wyznaniowej na ręce kwestującego. W kwietniu tego samego roku otrzymałem wymagane przepisami prawa sprawozdanie o przeznaczeniu przekazanej darowizny na cele charytatywno-opiekuńcze. Darowiznę tę odliczyłem od dochodu w zeznaniu rocznym PIT-36. Gmina wyznaniowa posiada status kościelnej osoby prawnej. Nie mam natomiast wiedzy na temat podpisanych ustaw regulujących stosunek państwa do tego kościoła. Czy w opisanej sytuacji postąpiłem prawidłowo?
"(...) Przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku.
(...) jeśli darowizna została przekazana na cele charytatywno-opiekuńcze kościelnym osobom prawnym, wówczas jej odliczenia nie ogranicza żaden limit.
Jednakże podstawą do bezlimitowego odliczenia darowizn kościelnych osobom prawnym na działalność charytatywno-opiekuńczą są ustawy regulujące stosunki Państwa do poszczególnych kościołów, tj.:
1) o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej,
2) o stosunku Państwa do Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego,
3) o stosunku Państwa do Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Rzeczypospolitej Polskiej,
4) o stosunku Państwa do Kościoła Chrześcijan Baptystów w Rzeczypospolitej Polskiej,
5) o stosunku Państwa do Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Rzeczypospolitej Polskiej,
6) o stosunku Państwa do Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego w Rzeczypospolitej Polskiej,
7) o stosunku Państwa o stosunku Państwa do Kościoła Zielonoświątkowego w Rzeczypospolitej Polskiej,
8) o stosunku Państwa do Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w Rzeczypospolitej Polskiej,
9) o stosunku Państwa do Kościoła Polskokatolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej,
10) o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego Mariawitów w Rzeczypospolitej Polskiej,
11) o stosunku Państwa do Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w Rzeczypospolitej Polskiej.
(...) w opisanej sytuacji nie mógł Pan odliczyć darowizny (...) dokonanej na rzecz Gminy Wyznaniowej (...). Instytucja ta posiada co prawda status kościelnej osobowości prawnej (...), jednakże nie posiada ustawy o stosunku Państwa do tegoż kościoła. Tylko przesłanka posiadania przez kościelną osobę prawną ustawy regulującej stosunek Państwa do danego kościoła może skutkować wyłączeniem z podstawy opodatkowania w pełnej wysokości darowizn przeznaczonych na działalność charytatywno-opiekuńczą prowadzoną przez dany kościół.
Wskazać także należy, że zgodnie z (...) art. 26 ust. 6d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przepis art. 26 ust. 7 ww. ustawy stosuje się odpowiednio do darowizn odliczanych na podstawie innych ustaw. Na mocy tych przepisów odliczenie kwoty darowizny pieniężnej dokonanej na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą od podstawy opodatkowania możliwe jest tylko wtedy, gdy darowizna udokumentowana jest dowodem wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego (...)".
(interpretacja indywidualna Dyrektora KIS z dnia 22 stycznia 2025 r., nr 0113-KDIPT2-2.4011.863.2024.4.AKU)
|