Osoba niepełnosprawna w 2024 r. poniosła wydatki na leki zalecone przez lekarza specjalistę. Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej może ona odliczyć tylko zakup leków związanych z niepełnosprawnością, czy także wydatki na inne leki przypisane przez lekarza specjalistę, zażywane przez pewien czas?
W ramach ulgi rehabilitacyjnej odliczeniu podlegają nie tylko wydatki poniesione na leki związane z niepełnosprawnością, lecz także inne leki, zalecone przez lekarza specjalistę, zażywane stale lub czasowo. |
Prawo do ulgi rehabilitacyjnej przysługuje podatnikowi będącemu osobą niepełnosprawną lub podatnikowi, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne, który w roku podatkowym poniósł wydatki na cele rehabilitacyjne oraz wydatki związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych (art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy o PDOF). Wydatki te podlegają odliczeniu od dochodu lub od przychodu u podatników opodatkowanych ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych w zeznaniu podatkowym składanym za rok, w którym zostały poniesione.
Katalog wydatków na cele rehabilitacyjne oraz związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych został określony w art. 26 ust. 7a ustawy o PDOF. Wśród nich w pkt 12 ustawodawca wymienił wydatki poniesione na leki, o których mowa w ustawie z dnia 6 września 2001 r. - Prawo farmaceutyczne (Dz. U. z 2024 r. poz. 686 ze zm.). Wydatki na zakup ww. leków podlegają odliczeniu, jeżeli lekarz specjalista stwierdzi, że osoba niepełnosprawna powinna stosować te leki stale lub czasowo. Odliczeniu podlega kwota stanowiąca różnicę pomiędzy faktycznie poniesionymi wydatkami w danym miesiącu a kwotą 100 zł (nadwyżka ponad 100 zł).
W praktyce może pojawić się wątpliwość, czy osoba niepełnosprawna lub podatnik mający na utrzymaniu osobę niepełnosprawną może odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej wydatki na leki niezwiązane z niepełnosprawnością, zalecone przez lekarza specjalistę. W tej kwestii wypowiedziało się Ministerstwo Finansów w wyjaśnieniach dotyczących ulgi rehabilitacyjnej, zamieszonych na stronie internetowej www.gov.pl. Na pytanie podatnika: "Jestem osobą niepełnosprawną. Lekarz zalecił mi stosowanie różnych leków. Nie wszystkie są związane z moją niepełnosprawnością. Czy mogę odliczyć wszystkie wydatki na leki?" - MF odpowiedziało: "Tak. Możesz odliczyć wydatki na wszystkie leki, które zalecił Ci lekarz specjalista. Również te, które nie są związane ze schorzeniem, na które posiadasz orzeczenie o niepełnosprawności. Pamiętaj, że odliczasz kwotę, która jest różnicą pomiędzy faktycznie poniesionymi wydatkami w danym miesiącu a kwotą 100 zł."
Dodajmy, iż wysokość wydatków na zakup leków ustala się na podstawie dokumentu stwierdzającego ich poniesienie, zawierającego w szczególności: dane identyfikujące kupującego (odbiorcę usługi lub towaru) i sprzedającego (towar lub usługę), rodzaj zakupionego towaru lub usługi oraz kwotę zapłaty.
|