W ramach adaptacji mieszkania na potrzeby niepełnosprawnego dziecka poniosłem koszty zakupu i montażu klimatyzatora. Czy całość tych wydatków mogę odliczyć od dochodu?
Wydatki na nabycie i montaż klimatyzatora podatnik będzie mógł odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej, o ile może wykazać ich związek z niepełnosprawnością dziecka i jego potrzebami.
Podatnik mający na utrzymaniu niepełnosprawne dziecko, którego dochody nie przekroczyły rocznego limitu (za 2024 r. wynosi on 21.371,52 zł), jest uprawniony do korzystania z ulgi rehabilitacyjnej. W jej ramach od dochodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym, obliczanym według skali podatkowej, może odliczyć m.in. wydatki poniesione w roku podatkowym na adaptację i wyposażenie mieszkań oraz budynków mieszkalnych stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności. Tak wynika z art. 26 ust. 1 pkt 6, ust. 7a pkt 1 i ust. 7e updof.
Organy podatkowe kierując się znaczeniem użytych pojęć wynikającym z języka powszechnego, zwracają uwagę, że:
W kontekście rozważanej ulgi wydatki na adaptację i wyposażenie podlegają także ocenie przez pryzmat tego, czy służą zaspokojeniu potrzeb wynikających z niepełnosprawności. Prawo do odliczenia dotyczy bowiem wydatków na wykonanie takich przeróbek, które zwiększą walory użytkowe mieszkania, ułatwiając osobie niepełnosprawnej korzystanie z niego, a nie wyłącznie polepszają jej warunki bytowe.
Odnosząc się do sytuacji opisanej w pytaniu, należy zatem stwierdzić, że jeżeli podatnik może wykazać, iż instalacja klimatyzacji w mieszkaniu ma związek z niepełnosprawnością dziecka i jego potrzebami, to będzie mógł koszty zakupu i montażu tego urządzenia odliczyć od dochodu jako wydatki na cele rehabilitacyjne. Odliczeniu będzie podlegać wartość wydatków sfinansowanych przez podatnika z własnych środków i potwierdzonych imiennym dowodem poniesienia. Na taką możliwość wskazał m.in. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 29 listopada 2024 r., nr 0113-KDIPT2-2.4011.647.2024.2.AKU.
|