Sezon letni ma się ku końcowi. W związku z tym wielu sezonowych przedsiębiorców kończy swój biznes. Chodzi tu np. o tych, którzy wynajmują kwatery letnikom, sprzedają pamiątki w nadmorskich miejscowościach czy oferują turystom różnego rodzaju atrakcje. Koniec sezonu nie musi oznaczać automatycznego końca biznesu. Osoby te, jeżeli w kolejnym sezonie planują prowadzić swoją działalność, mogą skorzystać z instytucji jej zawieszenia.
Z zawieszenia działalności gospodarczej może skorzystać przedsiębiorca niezatrudniający pracowników. Jako pracowników traktuje się osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę. Przymiotu tego nie mają osoby wykonujące pracę na podstawie umów cywilnoprawnych.
Z uprawnienia tego może skorzystać również przedsiębiorca zatrudniający wyłącznie pracowników przebywających na urlopie macierzyńskim, urlopie na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopie wychowawczym, urlopie opiekuńczym lub urlopie rodzicielskim, niełączących korzystania z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu.
Przedsiębiorca wpisany do CEIDG może zawiesić swoją działalność:
|
Informację o zawieszeniu zgłasza się do CEIDG na druku CEIDG-1. Data rozpoczęcia zawieszenia może pokrywać się z datą złożenia wniosku, ale można też wskazać datę wcześniejszą lub późniejszą niż złożenie dokumentu. Informacja o zawieszeniu zostaje przekazana przez CEIDG do ZUS lub KRUS, do właściwego naczelnika urzędu skarbowego oraz do Głównego Urzędu Statystycznego.
Przedsiębiorca może jednocześnie wskazać datę wznowienia działalności. Jeśli ją poda w wypełnianym wniosku, to zawieszona działalność zostanie wznowiona w wybranym dniu bez konieczności składania dodatkowego wniosku. Jeśli takiej daty nie określi, wówczas firma będzie zawieszona bezterminowo aż do momentu, kiedy złoży wniosek o jej wznowienie lub likwidację.
W druku CEIDG-1 należy wypełnić co najmniej następujące sekcje:
1. Rodzaj wniosku
2. Dane przedsiębiorcy:
• Nazwisko • Imię • PESEL • NIP • REGON
3. Adres zamieszkania
5. Dane firmy:
• Nazwa firmy przedsiębiorcy • Nazwa skrócona
9. Podlegam obowiązkowemu ubezpieczeniu (zaznacz tylko jedno pole):
• Zakład Ubezpieczeń Społecznych • Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego • Jestem ubezpieczony za granicą
10. Oświadczenie - dotyczące zakazu całkowitego wykonywania działalności gospodarczej oraz posiadania tytułu prawnego do nieruchomości, których adresy zostały podane we wniosku do CEIDG.
11. Informacja o zawieszeniu działalności gospodarczej:
• Data rozpoczęcia zawieszenia
14. Urząd skarbowy.
W przypadku wykonywania działalności gospodarczej w spółce cywilnej zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej jest skuteczne pod warunkiem jej zawieszenia przez wszystkich wspólników. Przedsiębiorca wykonujący działalność gospodarczą jako wspólnik spółki cywilnej oraz poza tą spółką może zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej w jednej z tych form. Przedsiębiorca wykonujący działalność gospodarczą jako wspólnik w więcej niż jednej spółce cywilnej może zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej w jednej lub kilku takich spółkach.
W przypadku spółki cywilnej procedura zgłoszenia jej zawieszenia wygląda inaczej niż w przypadku jednoosobowego przedsiębiorcy. W pierwszej kolejności należy złożyć zgłoszenie do GUS i do rejestru REGON. Należy tego dokonać nie później niż 7 dni od dnia zawieszenia spółki cywilnej. Następnie zgłoszenie w tym zakresie trzeba złożyć do urzędu skarbowego na formularzu NIP-2 - nie później niż 7 dni od dnia zawieszenia spółki cywilnej. W kolejnym kroku zawieszenie trzeba potwierdzić w CEIDG. Można to zrobić dopiero po dopełnieniu formalności w GUS i w urzędzie skarbowym oraz po faktycznej dacie zawieszenia spółki cywilnej. Co ważne, w formularzu CEIDG-1 należy wypełnić sekcję nr 25. W razie zgłoszenia zawieszenia większej liczby spółek cywilnych trzeba wypełnić załącznik CEIDG-SC.
W okresie zawieszenia firmy przedsiębiorca nie może prowadzić działalności gospodarczej i osiągać bieżących przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej. Jedną z korzyści z tytułu zawieszenia działalności jest brak konieczności opłacania składek ZUS. Zawieszenie działalności firmy nie zwalnia przedsiębiorcy ze wszystkich obowiązków. W trakcie zawieszenia ma on obowiązek:
Poza tym przedsiębiorca może wykonywać niektóre czynności, które pozwolą zabezpieczyć źródło przychodów i funkcjonować po wznowieniu działalności. W szczególności w trakcie zawieszenia można:
|