Prowadzę restaurację, w której obowiązuje całkowity zakaz palenia (nie wyodrębniłem palarni ani sali dla klientów palących). Niestety, coraz częściej zdarza się, że klienci przy stolikach używają tzw. e-papierosów. Czy zakaz palenia nie powinien obejmować również takich wyrobów?
Generalnie na mocy art. 5 ust. 1 ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (Dz. U. z 2015 r. poz. 298) zabrania się palenia wyrobów tytoniowych m.in. w pomieszczeniach zakładów pracy, pomieszczeniach obiektów kultury i wypoczynku do użytku publicznego, w lokalach gastronomiczno-rozrywkowych, w środkach pasażerskiego transportu publicznego oraz w obiektach służących obsłudze podróżnych. Przy czym właściciel lub zarządzający restaurację czy pubem może wyznaczyć palarnię, a w lokalu z co najmniej dwoma pomieszczeniami przeznaczonymi do konsumpcji, może wyłączyć spod takiego zakazu zamknięte pomieszczenie konsumpcyjne, wyposażone w wentylację zapewniającą, aby dym tytoniowy nie przenikał do innych pomieszczeń.
Kwestia objęcia zakazem palenia tzw. e-papierosów w miejscach publicznych, zakładach pracy czy też lokalach gastronomiczno-rozrywkowych oraz zakaz ich sprzedaży osobom niepełnoletnim budzą wciąż duże kontrowersje. Wszystko przez niejasny stan prawny takich wyrobów. Obecnie bowiem e-papierosy nie podlegają przepisom wspomnianej ustawy, bowiem nie zawierają w sobie tytoniu, a nikotynę. Przez producentów nazywane są często elektronicznymi inhalatorami. W zeszłym roku w życie weszła nowa unijna dyrektywa tytoniowa, która m.in. wprowadza definicję e-papierosów, zgodnie z którą jest to wyrób, który może być wykorzystywany do spożycia pary zawierającej nikotynę za pomocą ustnika lub wszelkie elementy tego wyrobu, w tym kartridże, zbiorniczki i urządzenia bez kartridża lub zbiorniczka. Dyrektywa zabrania m.in. reklamowania takich produktów. Nie wprowadza zakazu palenia takich wyrobów w miejscach publicznych, ani nie określa minimalnego wieku, od którego dozwolony jest zakup i korzystanie z e-papierosów. Wprowadzenie takiego zakazu oraz ustalenie granicy wiekowej pozostawia państwom członkowskim. W Ministerstwie Zdrowia trwają prace nad wprowadzeniem zakazu palenia e-papierosów m.in. w miejscach publicznych. Póki co w niektórych miastach na mocy przepisów prawa miejscowego wprowadzono zakaz palenia e-papierosów na przystankach autobusowych, stacjach metra (Warszawa). Również niektórzy przewoźnicy wprowadzają takie zakazy w swoich środkach komunikacji.
Reasumując, na mocy obecnie obowiązujących przepisów Czytelnik nie może zakazem palenia wyrobów tytoniowych objąć również palenia przez klientów jego restauracji tzw. e-papierosów.
WYROBY TYTONIOWE - to wszelkie wyprodukowane z tytoniu wyroby, takie jak papierosy, cygara, cygaretki, tytoń fajkowy, machorka i inne, zawierające tytoń lub jego składniki, z wyłączeniem produktów leczniczych zawierających nikotynę. |
|