Od 6 lat mam zawieszoną działalność gospodarczą. W tym czasie nie wykonywałam żadnych czynności z nią związanych. Przy wypełnianiu wniosku on-line pojawia się konieczność podania daty trwałego zaprzestania prowadzenia działalności. Jaka to powinna być data w moim przypadku?
Zawieszenie, a likwidacja to zupełnie inne zdarzenia związane z działalnością firmy. Wniosek o wykreślenie działalności gospodarczej należy złożyć w sytuacji, gdy już faktycznie przedsiębiorca zakończył prowadzenie działalności we wszystkich formach - indywidualnej oraz w spółce cywilnej. W sekcji 13 formularza CEIDG trzeba określić ostatni dzień prowadzenia działalności. Data ta nie może być późniejsza niż data złożenia wniosku.
Przepisy dotyczące dokonywania wpisów w CEIDG obecnie nie określają terminu, w jakim należy poinformować CEIDG o zaprzestaniu prowadzenia działalności. Jest to bowiem dana informacyjna, a nie ewidencyjna. Wniosek o wykreślenie firmy z CEIDG można złożyć w dowolnym terminie, zgłoszenie powinno jednak odpowiadać stanowi faktycznemu. Należy pamiętać, iż przedsiębiorca musi dochować innych terminów w związku z zamknięciem firmy, dlatego ważne jest zgłoszenie likwidacji firmy.
Termin wykreślenia z CEIDG zależy od tego, w jaki sposób został złożony wniosek. Wykreślenie następuje najpóźniej w następnym dniu roboczym po dniu:
Informacja o wykreśleniu firmy z CEIDG zostaje automatycznie przesłana do urzędu skarbowego, Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS). Jeżeli do prowadzenia działalności potrzebne były zezwolenia, pozwolenia lub koncesje, informację o wykreśleniu firmy z ewidencji dostanie także urząd, który prowadzi rejestr tego rodzaju działalności.
"System CEIDG nie przeszkodzi Ci we wprowadzaniu ich (danych informacyjnych - przyp. red.) przed lub po danej dacie, choć jeśli spróbujesz cofnąć się na tyle daleko, by przekroczyć ustawowe terminy (data opłacenia składki ZUS, data złożenia sprawozdania czy wpłaty zaliczki na podatek) - możesz być poproszony przez ZUS, Urząd Skarbowy lub MPIT o ich skorygowanie". Źródło: www.ceidg.gov.pl, Instrukcja wypełniania wniosku CEIDG-1 |
|