Spółka z o.o. miała zawieszoną działalność przez 2 lata do końca września 2020 r. Nastąpiło formalne wznowienie działalności na miesiąc i została ona ponownie zawieszona z początkiem listopada. Spółka nie ma aktywnego rachunku bankowego, więc nie są naliczane żadne opłaty, nie było żadnych majątkowych ruchów w spółce, żadnych zakupów, sprzedaży. Czy mimo to chwilowe wznowienie działalności powoduje, że trzeba sporządzić sprawozdanie finansowe za 2020 r. i przeprowadzić zwyczajne zgromadzenie wspólników?
TAK. Zasadą jest, że w spółce z o.o. w terminie sześciu miesięcy po upływie każdego roku obrotowego powinno być przeprowadzone zwyczajne zgromadzenie wspólników (ZZW). Jego przedmiotem jest m.in. zatwierdzenie sprawozdania finansowego za ubiegły rok obrotowy. W 2021 r. ostateczny termin na przeprowadzenie tego zgromadzenia, a także m.in. na sporządzenie rocznych sprawozdań finansowych przez spółki handlowe, z wyjątkiem jednostek objętych nadzorem nad rynkiem finansowym, został wydłużony o 3 miesiące. Więcej na ten temat pisaliśmy m.in. w GP nr 35 z 2021 r., na str. 15.
Wyjątkowo ze zwolnienia z przeprowadzania ZZW mogą skorzystać spółki z o.o. w zawieszeniu, które spełniają warunki z art. 231 § 6 K.s.h. Stanowi on, że za rok obrotowy, w którym działalność spółki przez cały czas pozostawała zawieszona i nie doszło do zamknięcia ksiąg rachunkowych na koniec tego roku obrotowego, zwyczajne zgromadzenie wspólników może się nie odbyć na podstawie uchwały wspólników. W takim przypadku przedmiotem obrad następnego ZZW są również sprawy objęte porządkiem obrad ZZW, dotyczące roku obrotowego, w którym działalność spółki pozostawała zawieszona. Spółka, o której mowa w pytaniu, nie spełnia pierwszej przesłanki. W 2020 r. działalność spółki nie była cały rok zawieszona. Jest to jednoznaczne z tym, że konieczne jest przeprowadzenie ZZW w 2021 r.
Spółka taka nie może także skorzystać z ewentualności niezamykania ksiąg rachunkowych za 2020 r. Ewentualność taka także dotyczy bowiem roku obrotowego, w którym działalność jednostki przez cały czas pozostawała zawieszona. Dodatkowo z możliwości tej nie można skorzystać, gdy jednostka dokonuje odpisów amortyzacyjnych lub umorzeniowych lub występują inne zdarzenia wywołujące skutki o charakterze majątkowym lub finansowym (por. art. 12 ust. 3b i ust. 3c ustawy o rachunkowości - Dz. U. z 2021 r. poz. 217).
Jeśli zatem spółka nie może skorzystać ze zwolnienia z obowiązku zamykania ksiąg rachunkowych w okresie zawieszenia działalności, jest to jednoznaczne z tym, że musi m.in. sporządzić sprawozdanie finansowe za 2020 r.
|