Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego pracownikowi stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone mu za okres 12 lub - w razie krótszego okresu zatrudnienia - pełnych miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Tak wynika z art. 36 ust. 1 i ust. 2 ustawy zasiłkowej, która jednocześnie w art. 38 ust. 2 zastrzega, iż w przypadku gdy pracownik nie osiągnął wynagrodzenia wskutek nieobecności w pracy z przyczyn usprawiedliwionych, przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego:
Co jednak w przypadku, gdy pracownik, mimo nieobecności w pracy, zachowuje prawo do części wynagrodzenia? Przykładem może tu być przysługujące pracownikowi, zgodnie z art. 78c ustawy - Prawo o adwokaturze, prawo do urlopu płatnego w wysokości 80% wynagrodzenia, w wymiarze 30 dni kalendarzowych, na przygotowanie się do egzaminu adwokackiego. Ponieważ ustawodawca nie uregulował tej kwestii w zakresie ustalania podstawy wymiaru świadczenia chorobowego, nasze Wydawnictwo wystąpiło do Centrali ZUS o zajęcie stanowiska w sprawie:
1) Czy nieobecność w pracy z powodu przebywania na urlopie szkoleniowym należy traktować jako wspomnianą wyżej nieobecność usprawiedliwioną, czy może - tak jak dni urlopu wypoczynkowego i inne dni nieobecności w pracy, za które pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia - na równi z dniami, w których pracownik świadczył pracę?
2) Czy to 80% wynagrodzenie za dni urlopu szkoleniowego należy uzupełnić do 100% wynagrodzenia, czy może przyjąć w kwocie wypłaconej?
3) W jaki sposób uzupełnić wynagrodzenie za miesiąc, w którym oprócz przebywania na urlopie szkoleniowym pracownik był nieobecny w pracy np. z powodu choroby lub konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem lub innym chorym członkiem rodziny?
W odpowiedzi z dnia 18 marca 2025 r. rzecznik ZUS wyjaśnił, iż:.
"(...) Powołany przepis (art. 38 ust. 2 - przyp. redakcji) ustawy zasiłkowej posługuje się sformułowaniem »przyczyny usprawiedliwione«. Należy zatem przyjąć, że przyczynę uzupełnienia wynagrodzenia w danym miesiącu (albo wyłączenie takiego miesiąca przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku) powoduje m.in. usprawiedliwiona nieobecność związana z urlopem przysługującym pracownikom na przygotowanie się do egzaminu adwokackiego.
Tym samym, przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku pracownika korzystającego z ww. urlopu, należy, zgodnie (...) art. 37 ust. 2 ustawy zasiłkowej, przyjąć odpowiednio:
|