Polska dołączyła do grona pierwszych państw członkowskich Unii Europejskiej, które uruchomiły usługę komunikacji elektronicznej pomiędzy sądami i innymi organami w sprawach cywilnych i handlowych, wykorzystując system informatyczny e-EDES (e-Evidence Digital Exchange System).
System e-EDES stanowi kluczowe narzędzie w usprawnieniu transgranicznego wymiaru sprawiedliwości w sprawach cywilnych i handlowych. Służy on do szybkiego i bezpiecznego elektronicznego przekazywania pomiędzy państwami członkowskimi Unii Europejskiej wniosków o doręczenie dokumentów (w tym pism procesowych i zawiadomień) oraz wniosków o przeprowadzenie dowodów (np. przesłuchanie świadka) w ramach mechanizmów Service of Documents & Taking of Evidence (SoD&ToE). Elektroniczna wymiana informacji jest niemal natychmiastowa w porównaniu do przesyłek pocztowych. Skraca to czas oczekiwania na realizację wniosków nawet o tygodnie lub miesiące. Standaryzowane formaty wniosków i bezpieczny kanał przesyłu zmniejszają ryzyko błędów formalnych i zagubienia dokumentów. System zapewnia śledzenie statusu wniosku. Przede wszystkim daje wysoki poziom bezpieczeństwa danych, co jest kluczowe przy wymianie wrażliwych informacji sądowych.
Korzystanie z systemu e-EDES jest obowiązkowe dla państw członkowskich, jednak nie wszystkie kraje zgłosiły gotowość do jego użytkowania w przewidzianym terminie, deklarując przystąpienie w późniejszym okresie. Obecnie, oprócz Polski, z systemu aktywnie korzystają jedynie Niemcy, Luksemburg, Portugalia i Węgry. Przyspieszenie i uproszczenie procedur sądowych w sprawach transgranicznych ułatwia obywatelom i firmom dochodzenie swoich praw w UE, zwiększając pewność obrotu prawnego i gospodarczego na wspólnym rynku.
System e-EDES służy przede wszystkim do realizacji dwóch kluczowych, transgranicznych czynności:
Źródło: www.gov.pl/web/sprawiedliwosc
Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło nowy Program Dyplomacji Gospodarczej. Celem programu jest wsparcie polskich przedsiębiorców w zdobyciu nowych rynków eksportowych, w szczególności pozaunijnych. Głównym założeniem jest wzmocnienie pozycji polskich eksporterów m.in. z branży IT i nowych technologii, sektora spożywczego, zielonych technologii, medycznego, budownictwa czy meblarstwa.
W ramach programu w najbliższych miesiącach resort będzie wspierał przedsiębiorców w ich aktywnościach na rynkach takich jak m.in.: Kanada, Japonia, Arabia Saudyjska, Wielka Brytania, Ukraina, Meksyk czy Kazachstan. Oczywiście nadal będzie utrzymywana intensywna współpraca z ważnymi rynkami unijnymi.
Do końca 2025 r. zaplanowano 40 wydarzeń z udziałem polskich przedsiębiorców, w tym misji gospodarczych, stoisk na międzynarodowych targach czy seminariów branżowych.
Program wpisuje się w założenia Polityki Promocji Gospodarczej Polski, która zakłada m.in.:
Źródło: www.gov.pl/web/rozwoj-technologia
W celu poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego i jakości powietrza w całej UE Komisja Europejska proponuje kompleksowy przegląd unijnych przepisów dotyczących bezpieczeństwa ruchu drogowego i rejestracji pojazdów. W tym celu zaproponowała zmianę dyrektyw: w sprawie okresowych badań technicznych (PTI) pojazdów, dokumentów rejestracyjnych pojazdów oraz kontroli drogowej (RSI) pojazdów użytkowych.
Nowe przepisy uwzględnią rosnącą obecność pojazdów elektrycznych i dostosują się do pojawiających się technologii. Wprowadzone zostaną rozszerzone kontrole, w tym okresowe kontrole techniczne pojazdów elektrycznych i zaawansowanych systemów pomocy kierowcy, coroczne kontrole starszych samochodów osobowych i dostawczych oraz zaawansowane metody badań emisji w celu wykrywania pojazdów wysokoemisyjnych w celu zmniejszenia zanieczyszczenia drobnymi cząstkami. Komisja proponuje wprowadzenie cyfrowych zaświadczeń o rejestracji pojazdów i okresowych badań, uproszczenie transgranicznej wymiany danych oraz ochronę obywateli przed nieuczciwymi działaniami, np. manipulowaniem licznikami kilometrów. Ponadto okresowe kontrole techniczne będą łatwiejsze dla osób czasowo przebywających w innym kraju UE.
Kluczowe elementy nowych przepisów obejmują:
Źródło: ec.europa.eu
|