Osoby prowadzące działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym mają obowiązek uwzględnić w przychodach z działalności gospodarczej, uzyskanych w 2024 r., przychody z odpłatnego zbycia składników majątku. Tak wynika z interpretacji Oddziału ZUS w Gdańsku z dnia 17 marca 2025 r., znak DI/100000/43/106/2025.
Przedsiębiorca, który wystąpił o wydanie interpretacji, w 2006 r. zakupił działkę zabudowaną budynkiem prosektorium, do którego przeniósł prowadzoną od 2002 r. działalność gospodarczą w zakresie usług pogrzebowych. Budynek prosektorium został wprowadzony do ewidencji środków trwałych i był amortyzowany do października 2024 r. Chcąc zlikwidować działalność gospodarczą, w październiku 2024 r. przedsiębiorca sprzedał nieruchomość i od tego czasu nie wykonuje już usług pogrzebowych. Ostatecznie jednak nie zlikwidował jeszcze działalności z powodu posiadanych leasingów, chcąc je wykupić i sprzedać jeszcze jako firma. Zdaniem przedsiębiorcy dochód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości nie stanowi podstawy wymiaru składki zdrowotnej.
ZUS nie zgodził się ze stanowiskiem przedsiębiorcy. W myśl art. 81 ust. 2c ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2024 r., za każdy miesiąc podlegania ubezpieczeniu osoba prowadząca działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym wpłaca składkę na ubezpieczenie zdrowotne od miesięcznej podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne stanowiącej dochód z działalności gospodarczej uzyskany w miesiącu poprzedzającym miesiąc, za który opłacana jest składka. Dochód ten ustalany jest, co do zasady, jako różnica pomiędzy osiągniętymi przychodami (z uwzględnieniem wyłączeń wskazanych w art. 81 ust. 2 i ust. 2c ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej...) a poniesionymi kosztami uzyskania tych przychodów w rozumieniu ustawy o pdof. Dochód ten ustala się m.in. z uwzględnieniem art. 24 ust. 2 ustawy o pdof, zgodnie z którym dochodem lub stratą ze sprzedaży środka trwałego lub wartości niematerialnych i prawnych jest różnica pomiędzy przychodem uzyskanym ze sprzedaży a jego wartością początkową, powiększona o wartość dokonanych odpisów amortyzacyjnych (dochód ten nie jest powiększany o odpisy amortyzacyjne zaliczone do kosztów uzyskania przychodów przed 1 stycznia 2022 r.).
Na mocy art. 81 ust. 2 pkt 3 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej (...) w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2025 r., na potrzeby ustalania dochodu przyjmowanego do podstawy wymiaru składki zdrowotnej nie uwzględnia się przychodów i kosztów uzyskania ze sprzedaży środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. W przypadku przedsiębiorców opodatkowanych podatkiem liniowym zasadę tę stosuje się do składek na ubezpieczenie zdrowotne należnych od 1 lutego 2025 r. Oznacza to, że - tak jak w analizowanej sytuacji - osoby prowadzące działalność gospodarczą, stosujące tę formę opodatkowania w 2024 r., mają obowiązek uwzględnić w przychodach z prowadzonej działalności gospodarczej uzyskanych w 2024 r. także przychody z odpłatnego zbycia składników majątku. Dlatego stanowisko przedsiębiorcy wskazujące, iż dochód ze sprzedaży nieruchomości, o której mowa we wniosku o wydanie interpretacji, nie powinien stanowić podstawy do naliczenia składki zdrowotnej, organ rentowy uznał za nieprawidłowe.
Należy w zupełności zgodzić się z interpretacją ZUS. Jeśli w omawianym przypadku dochodu ze sprzedaży środka trwałego uzyskanego w październiku 2024 r. przedsiębiorca nie uwzględnił w miesięcznej podstawie wymiaru składki zdrowotnej ani w rocznym rozliczeniu tej składki za 2024 r., powinien obecnie dokonać korekty rozliczeń z ZUS i uiścić niedopłatę składki wraz z należnymi odsetkami za zwłokę.
|