Zamierzam realizować inwestycję, która wymaga pozwolenia na budowę. Czy przepisy przewidują maksymalny termin, w którym starostwo powinno wydać decyzję w tej sprawie?
TAK. Wniosek o wydanie pozwolenia na budowę powinien być załatwiony bez zbędnej zwłoki, czyli takiej, która wynika np. z nieuzasadnionych odstępów czasu pomiędzy poszczególnymi czynnościami dokonywanymi przez organ czy błędnymi jego działaniami powodującymi przewlekłość postępowania. W przypadku gdy starostwo nie wyda decyzji w sprawie pozwolenia na budowę zasadniczo w terminie 65 dni od dnia złożenia wniosku, organ wyższego stopnia wymierza temu organowi w drodze postanowienia karę w wysokości 500 zł za każdy dzień zwłoki. Przewiduje to art. 36 ust. 8 Prawa budowlanego (Dz. U. z 2024 r. poz. 725 ze zm.).
Choć wpływy z kar stanowią dochód budżetu państwa, a inwestor nie ponosi żadnej bezpośredniej korzyści z ukarania organu, to jednak określenie ustawowego terminu, w którym organ powinien zakończyć postępowanie i rozstrzygnąć sprawę, stanowi w istocie rzeczy gwarancję ochrony praw inwestora do rozpatrzenia wniosku w rozsądnym terminie. Inwestor musi pamiętać, że do powyższego terminu nie wlicza się terminów przewidzianych w przepisach prawa do dokonania określonych czynności oraz okresów zawieszenia postępowania. W judykaturze podkreśla się, że powołany przepis nie stanowi podstawy do niewliczania terminów wszelkich tych czynności organu administracji publicznej, które jakkolwiek wynikają z przepisów prawa (w tym z K.p.a.), to jednak stanowią zwykłe elementy składające się na to postępowanie, niewymagające dodatkowych, nadzwyczajnych działań zmierzających do nadania sprawie właściwego biegu.
Ponadto nie wlicza się okresów opóźnień spowodowanych z przyczyn niezależnych od organu bądź z winy strony.
|