Moja mama od kilku lat jest uprawniona do renty rodzinnej po zmarłym mężu. Ponieważ nie mogliśmy zdobyć pełnej dokumentacji z przebiegu jego ubezpieczenia, renta wypłacana jest w kwocie minimalnej. Jak się jednak okazało, ojciec skrupulatnie zbierał wszystkie dokumenty związane z zatrudnieniem i uzyskiwanymi zarobkami - znaleźliśmy je kilka dni temu na strychu podczas remontu dachu. Czy w tej sytuacji mama może liczyć na przeliczenie i wyrównanie przyznanej renty rodzinnej?
TAK, jednak nie za cały okres pobierania tego świadczenia.
Renta rodzinna obliczana jest jako odpowiedni procent świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu.
Na jego wysokość ma więc wpływ m.in. ilość udokumentowanych okresów składkowych i nieskładkowych oraz podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe lub na ubezpieczenie społeczne zmarłego ubezpieczonego.
Kalkulator wysokości renty rodzinnej dostępny jest w serwisie kalkulatory.gofin.pl.
Zgromadzenie brakujących wcześniej dokumentów stanowiących podstawę do naliczenia świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu ubezpieczonemu niewątpliwie może wpłynąć na zwiększenie wysokości wypłacanej wdowie renty rodzinnej.
Przy czym ustawodawca zastrzegł, iż w razie ponownego ustalenia przez organ rentowy wysokości świadczenia, podwyższone świadczenie wypłaca się, poczynając od miesiąca, w którym powstało prawo do jego podwyższenia, jednak nie wcześniej niż od miesiąca, w którym zgłoszono wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy (przeliczenie świadczenia). Stanowi o tym art. 133 ust. 1 pkt 1 ustawy emerytalnej. Co prawda przewidziano odstępstwo od tej reguły, w którym wyrównanie świadczenia może obejmować okres 3 lat poprzedzających bezpośrednio miesiąc złożenia wniosku, ale dotyczy ono błędu organu rentowego lub odwoławczego, a więc, jak wynika z treści pytania, nie będzie ono miało tu zastosowania.
Jeśli jednak mama Czytelniczki już teraz wystąpi o ponowne ustalenie wysokości renty (albo nie później niż przed upływem 30 dni po ustaniu obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii związanych z COVID-19), za sprawą art. 31zy9 ust. 1 specustawy w sprawie COVID-19 (Dz. U. z 2020 r. poz. 1842 ze zm.), będzie mogła liczyć na ewentualne wyrównane świadczenia począwszy od 1 marca 2020 r. Będzie to jednak możliwe na jej wyraźne żądanie, wyrażone w formie oświadczenia, złożone np. na opracowanym przez organ rentowy formularzu ERO, który najlepiej złożyć wraz z wnioskiem o ponowne obliczenie świadczenia emerytalno-rentowego, sporządzonym np. na formularzu ERPO.
|