W kwietniu 2024 r. minęły trzy lata od orzeczenia przez sąd rozwodu z winy mojego męża. Ponieważ płacił on dość wysokie alimenty, nadal mogłam pozwolić sobie na niepodejmowanie pracy zarobkowej, której nigdy nie świadczyłam. Kilka dni temu jednak mój były mąż zginął w wypadku samochodowym, a ja - mając 53 lata - straciłam źródło utrzymania. Czy w tej sytuacji mogę liczyć na przyznanie prawa do renty rodzinnej?
TAK, o ile w chwili śmierci były mąż Czytelniczki miał ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy albo spełniał warunki wymagane do uzyskania jednego z tych świadczeń. Tylko wówczas bowiem członkowie jego rodziny mogą uzyskać prawo do renty rodzinnej. Przy czym, co warto podkreślić, przy ocenie prawa do renty przyjmuje się, że osoba zmarła:
Kwestię tę regulują art. 65 i art. 66 ustawy o emeryturach i rentach z FUS (Dz. U. z 2023 r. poz. 1251 ze zm.), zwanej ustawą emerytalną, która w art. 67 określa katalog członków rodziny uprawnionych do renty rodzinnej. Znalazł się w nim małżonek zmarłego (wdowa lub wdowiec), o ile spełnia warunki określone w art. 70 ustawy emerytalnej. Z przepisu tego wynika, iż małżonka rozwiedziona lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, ma prawo do renty rodzinnej, jeżeli w chwili śmierci (byłego) męża:
Czytelniczka wskazała, iż w chwili śmierci byłego męża, który po rozwodzie płacił jej alimenty, miała ukończone 50 lat. Tym samym będzie mogła liczyć na przyznanie renty rodzinnej, o ile były mąż w chwili śmierci także spełnił ww. ustawowe warunki.
Alimenty na rzecz byłej żony a jej uprawnienia do renty Zgodnie z art. 70 ust. 3 ustawy emerytalnej małżonka rozwiedziona lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, ma prawo do renty rodzinnej, jeżeli oprócz spełnienia ogólnych warunków przewidzianych dla wdowy miała w dniu śmierci męża prawo do alimentów z jego strony ustalone wyrokiem lub ugodą sądową. Przepis ten został jednak wyrokiem TK z dnia 13 maja 2014 r. sygn. akt SK 61/13, z dniem 26 maja 2014 r. częściowo uznany za niezgodny z Konstytucją RP. Zgodnie z tym wyrokiem wymieniony wyżej przepis traci moc w zakresie, w jakim uprawnienie małżonki rozwiedzionej do uzyskania renty rodzinnej poza spełnieniem przesłanek określonych w art. 70 ust. 1 i ust. 2 ustawy emerytalnej oraz wymogu posiadania w dniu śmierci męża prawa do alimentów z jego strony uzależnia od tego, aby alimenty były ustalone wyrokiem lub ugodą sądową. |
|