Niedługo urodzę drugie dziecko. Ponieważ nigdzie nie pracuję, podobnie jak 5 lat temu, gdy na świat przyszedł mój syn, zamierzam skorzystać ze świadczenia rodzicielskiego. Czy zmieniły się zasady jego przyznawania i w jakiej wysokości obecnie jest ono wypłacane?
Świadczenie rodzicielskie jest obecnie przyznawane matce dziecka na takich samych zasadach jak przed pięciu laty, kiedy Czytelniczka korzystała z tego świadczenia na swojego syna, tj.:
Stanowi o tym art. 17c, art. 20 ust. 2, art. 23 ust. 1 i ust. 2, art. 24 ust. 9 ustawy o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2023 r. poz. 390 ze zm.).
Nie zmieniła się także wysokość tego świadczenia, która od dnia wprowadzenia go do katalogu świadczeń rodzinnych, tj. od 1 stycznia 2016 r., wynosi 1.000 zł miesięcznie. Co prawda kwota ta, podobnie jak innych świadczeń rodzinnych (z zastrzeżeniem dotyczącym świadczenia pielęgnacyjnego), podlega weryfikacji co 3 lata, z uwzględnieniem wyników badań progu wsparcia dochodowego rodzin, jednak dotychczasowe weryfikacje, przeprowadzone w 2018 r. i 2021 r., nie spowodowały jej zwiększenia. Rada Ministrów w rozporządzeniach w sprawie wysokości dochodu rodziny albo dochodu osoby uczącej się stanowiących podstawę ubiegania się o zasiłek rodzinny i specjalny zasiłek opiekuńczy, wysokości świadczeń rodzinnych oraz wysokości zasiłku dla opiekuna odpowiednio z dnia 31 lipca 2018 r. (Dz. U. poz. 1497) i 13 sierpnia 2021 r. (Dz. U. poz. 1481) utrzymała jej wysokość na poziomie 1.000 zł miesięcznie.
Nadal również kwotę świadczenia rodzicielskiego przysługującą za niepełny miesiąc ustala się, dzieląc kwotę świadczenia przez liczbę wszystkich dni kalendarzowych w tym miesiącu i mnożąc otrzymaną kwotę przez liczbę dni kalendarzowych, za które świadczenie przysługuje. Następnie kwotę świadczenia przysługującą za niepełny miesiąc zaokrągla się do 10 groszy w górę.
|