Prowadzę własną działalność pozarolniczą, ale obecnie jestem w ciąży i przebywam na zasiłku chorobowym wypłacanym przez ZUS. Wiem, że po porodzie będzie mi przysługiwał zasiłek macierzyński. Moja siostra, po przyjściu na świat córeczki, korzystała z tego świadczenia przez 52 tygodnie. Czy fakt, iż urodzę bliźnięta, będzie uprawniał mnie do dłuższego okresu należnego zasiłku macierzyńskiego?
TAK. Zasiłek macierzyński należny jest m.in. ubezpieczonej, która w okresie ubezpieczenia chorobowego urodziła dziecko. Świadczenie to przysługuje jej przez okres ustalony przepisami Kodeksu pracy (Dz. U. z 2016 r. poz. 1666 ze zm.) jako okres urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego.
Stanowi o tym art. 29 ust. 1 pkt 1 i art. 29a ust. 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2017 r. poz. 1368).
Okres wymienionych urlopów, a tym samym i należnego zasiłku macierzyńskiego, uzależniony jest od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie. O ile w przypadku przyjścia na świat jednego dziecka urlop macierzyński wynosi 20 tygodni, a urlop rodzicielski - 32 tygodnie, co daje łącznie 52 tygodnie, to po urodzeniu bliźniąt okresy te wynoszą odpowiednio: 31 tygodni i 34 tygodnie, co w sumie daje 65 tygodni z prawem do zasiłku macierzyńskiego.
Kalkulator urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego dostępny jest w serwisie www.kalkulatory.gofin.pl.
Urodzenie większej liczby dzieci przy jednym porodzie daje uprawnienia do skorzystania z jeszcze dłuższych urlopów (macierzyńskiego i rodzicielskiego) z prawem do zasiłku macierzyńskiego (art. 180 § 1 i art. 1821a K.p.).
Ponieważ siostra Czytelniczki urodziła jedno dziecko, mogła korzystać z zasiłku macierzyńskiego przez 52 tygodnie. Zainteresowanej po urodzeniu bliźniąt będzie przysługiwał zasiłek macierzyński w wymiarze o 13 tygodni dłuższym.
|