1) Pracownica jest zatrudniona u dwóch pracodawców na podstawie umów o pracę na 1/2 i 3/4 etatu. Pierwsza z nich została zawarta na zastępstwo do 31 lipca 2024 r. Pod koniec czerwca 2024 r. pracownica zachorowała i otrzymała zwolnienie lekarskie z kodem literowym B (niezdolność do pracy przypadająca na okres ciąży). Czy po rozwiązaniu umowy na zastępstwo nadal będzie przysługiwał jej zasiłek chorobowy z obydwu umów o pracę? Nadmieniamy, że obydwaj pracodawcy są płatnikami zasiłków.
Tak, przy czym płatnikiem zasiłku z umowy na zastępstwo po jej rozwiązaniu będzie ZUS.
Zasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczonemu, który stał się niezdolny do pracy z powodu choroby w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego. Po spełnieniu określonych warunków jest on wypłacany także po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego (nie dłużej niż przez 91 dni, z wyjątkiem m.in. niezdolności do pracy przypadającej w trakcie ciąży). Jak wynika z art. 13 ust. 1 pkt 2 ustawy zasiłkowej, zasiłek chorobowy z tytułu niezdolności do pracy powstałej w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego, jak i po ustaniu tytułu ubezpieczenia, nie przysługuje za okres po ustaniu zatrudnienia, jeżeli osoba niezdolna do pracy:
stanowiącą tytuł do objęcia obowiązkowo lub dobrowolnie ubezpieczeniem chorobowym albo zapewniającą prawo do świadczeń za okres niezdolności do pracy z powodu choroby.
Powyższe nie dotyczy jednak pracownika zatrudnionego na podstawie dwóch umów o pracę, gdy jedna z nich zakończyła się, co potwierdza ZUS w komentarzu do ustawy zasiłkowej. Jak w nim czytamy, taka osoba: "(...) nie traci uprawnień do zasiłku chorobowego za okres niezdolności do pracy z powodu choroby przypadającej po ustaniu zatrudnienia - zarówno, gdy niezdolność do pracy powstała w czasie zatrudnienia, jak i po jego ustaniu, jeżeli spełnione są warunki określone w art. 7 ustawy (zasiłkowej - przyp. red.). W takim przypadku nie stosuje się art. 13 ust. 1 pkt 2 ustawy oraz nie stosuje się ograniczenia podstawy wymiaru zasiłku chorobowego do 100% przeciętnego wynagrodzenia i 91-dniowego okresu prawa do zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia na podstawie art. 8 ust. 2 ustawy. (...)".
Pracownica, o której mowa w pytaniu, stała się niezdolna do pracy z powodu choroby jeszcze w czasie trwania obydwu umów o pracę. Ma zatem prawo do zasiłku chorobowego odrębnie z każdej z tych umów. Rozwiązanie umowy o pracę zawartej na zastępstwo pozostanie bez wpływu na to uprawnienie. Nadal będzie on przysługiwał, z tym że zmieni się płatnik zasiłku należnego z tytułu ubezpieczenia z umowy o pracę na zastępstwo (płatnikiem zasiłku po ustaniu zatrudnienia jest ZUS). Dodajmy, że zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia będzie jej przysługiwał tylko za nieprzerwany okres niezdolności do pracy.
W celu wypłaty przez ZUS zasiłku chorobowego za okres po rozwiązaniu umowy o pracę na zastępstwo były pracodawca będzie zobowiązany przekazać do ZUS zaświadczenie płatnika składek Z-3, a pracownica formularz Z-10.
Zwracamy uwagę! Zasiłek chorobowy z tytułu niezdolności do pracy przypadającej na czas ciąży (zarówno w trakcie, jak i po ustaniu zatrudnienia) przysługuje w wysokości 100% podstawy wymiaru.
Przykład |
Pracownica od kilku lat jest zatrudniona na 3/4 etatu na podstawie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony. Na okres od 1 czerwca 2023 r. do 31 lipca 2024 r. podjęła u innego pracodawcy dodatkowe zatrudnienie na 1/2 etatu na podstawie umowy o pracę na zastępstwo. Pod koniec czerwca 2024 r. stała się niezdolna do pracy z powodu choroby przypadającej na okres ciąży, otrzymując zwolnienie lekarskie na okres od 27 czerwca do 7 sierpnia 2024 r. Jest to pierwsza niezdolność do pracy w 2024 r. Za okres tej absencji pracownica otrzyma:
2) Przewidywany termin porodu pracownicy z pytania 1 przypada pod koniec bieżącego roku. Czy po urodzeniu dziecka będą jej przysługiwały dwa zasiłki macierzyńskie?
Nie, zasiłek macierzyński będzie przysługiwał jedynie z tytułu trwającej umowy o pracę.
Przepisy ustawy zasiłkowej określają, że zasiłek macierzyński przysługuje ubezpieczonej, która urodziła dziecko w okresie ubezpieczenia chorobowego albo w okresie urlopu wychowawczego (art. 29 ust. 1 pkt 1 ustawy zasiłkowej). Nie przewidują natomiast wypłaty zasiłku macierzyńskiego, gdy poród nastąpił już po ustaniu zatrudnienia. Wyjątkiem są przypadki określone w art. 30 ust. 1 ustawy zasiłkowej, tj. gdy umowa o pracę została rozwiązana:
Okoliczności te nie wystąpią w omawianej sytuacji, gdyż umowa o pracę rozwiąże się z dniem, do którego została zawarta.
Przykład |
Zakładamy, że pracownica z poprzedniego przykładu urodzi dziecko 27 grudnia 2024 r. oraz od 8 sierpnia 2024 r. do dnia porodu będzie nadal nieprzerwanie niezdolna do pracy. Zarówno z tytułu trwającej umowy o pracę, jak i po ustaniu zatrudnienia, pracownicy do 26 grudnia 2024 r. będzie wypłacany zasiłek chorobowy odpowiednio przez aktualnego pracodawcę oraz ZUS. Począwszy od 27 grudnia 2024 r. wypłatę zasiłku macierzyńskiego (z tytułu trwającej umowy o pracę) podejmie wyłącznie pracodawca.
Zwracamy uwagę! Osoba, która urodziła dziecko, ale nie ma prawa do zasiłku macierzyńskiego za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego lub urlopu rodzicielskiego, może ubiegać się o przyznanie świadczenia rodzicielskiego, o którym mowa w art. 17c ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2024 r. poz. 323 ze zm.). Od 1 stycznia 2016 r. jego miesięczna wysokość jest na niezmienionym poziomie i wynosi 1.000 zł. Świadczenie to nie będzie jednak przysługiwało pracownicy z pytania. Zgodnie bowiem z art. 17c ust. 9 pkt 1 ww. ustawy, świadczenie rodzicielskie nie przysługuje, jeżeli m.in. co najmniej jeden z rodziców dziecka otrzymuje zasiłek macierzyński lub uposażenie za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego lub urlopu rodzicielskiego.
|