Pracownik chorował nieprzerwanie przez 168 dni (do 2 października 2018 r.) i otrzymał wynagrodzenie chorobowe, a następnie zasiłek. Po zakończeniu tej choroby nie został skierowany na badania kontrolne, gdyż bezpośrednio po niej wystąpił z wnioskiem o 14 dni zasiłku opiekuńczego za czas sprawowania osobistej opieki nad chorą żoną (nabył prawo do tego zasiłku), po czym złożył wniosek o 5 dni zaległego urlopu wypoczynkowego oraz 26 dni urlopu za 2018 r. (do 30 listopada 2018 r.). W grudniu 2018 r. na PUE ZUS otrzymaliśmy zwolnienie lekarskie tego pracownika na okres od 3 do 31 grudnia 2018 r. Czy możemy otworzyć nowy okres zasiłkowy?
Co do zasady tak, ponieważ przerwa pomiędzy poszczególnymi okresami niezdolności do pracy z powodu choroby pracownika wyniosła 61 dni (trwała od 3 października do 2 grudnia 2018 r.). Jeżeli jednak pracownik nie odzyskał zdolności do pracy i po przerwie otrzymał zwolnienie lekarskie z powodu tej samej choroby, to okres zasiłkowy nie będzie liczony od nowa.
Zgodnie z art. 8 ustawy zasiłkowej, zasiłek chorobowy przysługuje przez okres trwania niezdolności do pracy z powodu choroby nie dłużej niż przez 182 dni (przy gruźlicy lub chorobie przypadającej na czas ciąży - 270 dni), zwany dalej okresem zasiłkowym. Wlicza się do niego wszystkie okresy:
Tak stanowi art. 9 ustawy zasiłkowej.
Z brzmienia powołanego przepisu wynika, że przerwa, o której mowa, musi być przerwą w niezdolności do pracy, a nie tylko w otrzymywaniu zwolnień lekarskich. Takie też stanowisko prezentuje Sąd Najwyższy w uchwale z 2 września 2009 r. (sygn. akt II UZP 7/09, OSNP 2010/7-8/93), stwierdzając, że: "Ustanie »poprzedniej niezdolności do pracy« (...) oznacza ustanie niezdolności w znaczeniu medycznym; (...).".
Ważne: Nowy okres zasiłkowy można otworzyć, gdy wystąpi przerwa w niezdolności do pracy, a nie w pobieraniu zasiłku chorobowego lub otrzymywaniu zwolnień lekarskich. |
Ustalenie okresu zasiłkowego w przypadku, gdy pracownik podjął pracę po zakończeniu leczenia i przeprowadzeniu badania kontrolnego przez lekarza medycyny pracy, który stwierdził zdolność do pracy, następuje na ogólnych zasadach. A zatem kolejna niezdolność do pracy z powodu:
Jednakże w sytuacji, gdy nie zostanie przeprowadzone badanie kontrolne po niezdolności do pracy przekraczającej 30 dni, a pracownik przed powrotem do pracy skorzysta z urlopu wypoczynkowego, to nie można jednoznacznie stwierdzić, że odzyskał zdolność do pracy. Niezbędne byłoby w tym przypadku orzeczenie lekarza medycyny pracy stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy na danym stanowisku, wydane na podstawie art. 229 § 2 K.p., ewentualnie zaświadczenie lekarza orzecznika ZUS wystawione w trakcie kontroli prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy na druku ZUS ZLA/K (które dla celów zasiłkowych jest traktowane na równi z orzeczeniem lekarza medycyny pracy).
Biorąc pod uwagę powyższe, w sytuacji przedstawionej w pytaniu można powziąć wątpliwości dotyczące właściwego liczenia okresu zasiłkowego. Pracownik bowiem krótko przed wyczerpaniem pełnego okresu zasiłkowego sprawował osobistą opiekę nad chorą żoną, a następnie wykorzystał cały przysługujący mu urlop wypoczynkowy. Jeśli więc w tym czasie nie odzyskał zdolności do pracy, to przysługiwałoby mu prawo do zasiłku chorobowego, przy tym samym schorzeniu, tylko do wyczerpania okresu zasiłkowego, tj. za 14 dni (182 dni - 168 dni).
Z wnioskiem o rozstrzygnięcie pracodawca może zwrócić się do lekarza leczącego, zadając pytanie w tej sprawie. Jeżeli z opinii lekarza będzie wynikało, że między okresami orzeczonych niezdolności do pracy pracownik nie odzyskał zdolności do pracy, to okresy choroby przypadające przed i po przerwie zostaną zaliczone do jednego okresu zasiłkowego (por. pkt 39 komentarza ZUS do ustawy zasiłkowej).
Druk ZAS-64 dostępny jest w serwisie www.druki.gofin.pl |
Wątpliwości pracodawcy może także rozstrzygnąć ZUS po złożeniu wniosku płatnika składek o ustalenie okresu zasiłkowego na druku ZAS-64.
Zwracamy uwagę! Niezdolność do pracy wyłącza możliwość korzystania z urlopu zgodnie z przeznaczeniem, w związku z czym jego udzielenie w okresie choroby pracownika jest prawnie niedopuszczalne (por. wyrok SN z 28 października 2009 r., sygn. akt II PK 123/09, OSNP 2011/11-12/148), o czym pisaliśmy w UiPP nr 17/2018, str. 49-50.
|