Pracownik zatrudniony od 2 listopada 2014 r. był niezdolny do pracy z powodu choroby w pierwszym miesiącu pracy. Nie nabył prawa do wynagrodzenia chorobowego, ponieważ nie udokumentował wcześniejszego co najmniej 30-dniowego okresu ubezpieczenia chorobowego. W lutym br. ponownie zachorował. W jaki sposób obliczyć podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego, jeśli przerwa w niezdolności do pracy trwała 2 miesiące kalendarzowe?
Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego należy ustalić przyjmując do niej przeciętne miesięczne wynagrodzenie za pełne kalendarzowe miesiące ubezpieczenia poprzedzające miesiąc, w którym powstała druga niezdolność do pracy.
Podstawową zasadą ustalania wysokości świadczeń za czas choroby jest przyjęcie do ich obliczenia wynagrodzenia za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy (art. 36 ust. 1 ustawy zasiłkowej). Dla pracownika zatrudnionego krócej przyjmuje się wynagrodzenie za pełne kalendarzowe miesiące ubezpieczenia (art. 36 ust. 2 ustawy zasiłkowej). Tak ustalona podstawa wymiaru świadczenia dla pracownika zatrudnionego na cały etat nie może być niższa od kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę, po odliczeniu kwoty odpowiadającej 13,71% tego wynagrodzenia (art. 45 ustawy zasiłkowej). Dla pracowników w pierwszym roku pracy jest to kwota 80% minimalnego wynagrodzenia po odliczeniu 13,71%.
![]() |
Kwoty najniższych podstaw wymiaru świadczeń chorobowych podawaliśmy w dodatku nr 2/2015 pt. Kodeks pracy. |
Ważne: Ustalona podstawa wymiaru świadczenia nie ulega zmianie do czasu, gdy pomiędzy okresami pobierania świadczeń za czas choroby nie wystąpi przerwa trwająca co najmniej 3 miesiące kalendarzowe (lub nie będzie miała miejsca zmiana wymiaru czasu pracy). |
Przykład |
Pracownik jest zatrudniony od 2 listopada 2014 r. W pierwszym miesiącu pracy chorował przez 5 dni. Za czas tej niezdolności otrzymał wynagrodzenie chorobowe, ponieważ udokumentował wcześniejszy okres ubezpieczenia chorobowego.
Ponownie jest niezdolny do pracy z powodu choroby w lutym 2015 r. Do obliczenia wynagrodzenia chorobowego zostanie przyjęta kwota, która stanowiła podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego za 5 dni listopada 2014 r., bowiem przerwa pomiędzy okresami pobierania wynagrodzenia chorobowego trwała 2 miesiące kalendarzowe (grudzień 2014 r. i styczeń 2015 r.).
Przerwa pozwalająca na ustalenie nowej podstawy wymiaru świadczenia, powinna występować między okresami pobierania świadczeń, a nie okresami niezdolności do pracy. W przypadku, o którym mowa w pytaniu, pracownik nie nabył prawa do wynagrodzenia chorobowego w pierwszym miesiącu zatrudnienia. W związku z tym dla okresu tej niezdolności do pracy nie była ustalana podstawa wymiaru. Jest ona obliczana po raz pierwszy dopiero dla drugiego okresu niezdolności do pracy z powodu choroby. Dlatego też podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego przysługującego w lutym 2015 r. stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za pełne kalendarzowe miesiące ubezpieczenia, poprzedzające miesiąc, w którym pracownik ponownie zachorował. Wynagrodzenie za pierwszy miesiąc zatrudnienia (listopad 2014 r.) podlega uwzględnieniu w podstawie wymiaru po uzupełnieniu - pracownik przepracował w tym miesiącu co najmniej połowę obowiązującego go czasu pracy.
Gdyby niezdolność do pracy w listopadzie 2014 r. trwała dłużej, na skutek czego pracownik przepracowałby mniej niż połowę obowiązującego go w tym miesiącu czasu pracy, wynagrodzenie za ten miesiąc podlegałoby wyłączeniu z podstawy wymiaru. Wówczas wysokość wynagrodzenia chorobowego zostałaby ustalona z uwzględnieniem wynagrodzenia za dwa miesiące kalendarzowe (grudzień 2014 r. i styczeń 2015 r.).
Przykład |
Przyjmujemy założenia z poprzedniego przykładu, z tym że pracownik nie miał wymaganego okresu ubezpieczenia chorobowego, a tym samym nie nabył prawa do wynagrodzenia chorobowego za 5 dni listopada 2014 r. Podstawa wymiaru świadczenia jest ustalana dopiero dla okresu niezdolności do pracy trwającej w lutym 2015 r. Stanowi ją przeciętne miesięczne wynagrodzenie za okres od listopada 2014 r. do stycznia 2015 r. Wynagrodzenie za listopad 2014 r. podlega uzupełnieniu, ponieważ pracownik przepracował w tym miesiącu co najmniej połowę obowiązującego go czasu pracy (z obowiązujących 18 dni przepracował 13 dni).
|