1) Pracownica stała się niezdolna do pracy z powodu choroby powstałej bezpośrednio po urlopie macierzyńskim. Przyczyną niezdolności do pracy jest to samo schorzenie, z tytułu którego wyczerpała pełen okres zasiłkowy przed porodem. Czy należy otworzyć nowy okres zasiłkowy?
Tak, od pierwszego dnia niezdolności do pracy z powodu choroby przypadającej po urlopie macierzyńskim, należy liczyć nowy okres płatności wynagrodzenia i zasiłku chorobowego.
Do okresu zasiłkowego, zgodnie z art. 9 ustawy zasiłkowej, wlicza się wszystkie okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy, a także okresy poprzedniej niezdolności do pracy, spowodowanej tą samą chorobą, jeżeli przerwa pomiędzy ustaniem poprzedniej a powstaniem ponownej niezdolności do pracy nie przekraczała 60 dni.
W przypadku, o którym mowa w pytaniu, przerwa w orzeczonej niezdolności do pracy przypada na okres urlopu macierzyńskiego trwającego dłużej niż 60 dni. Po urlopie macierzyńskim należy zatem rozpocząć nowy okres zasiłkowy.
2) Czy okresy wypłaty zasiłku chorobowego przy krótkich przerwach w niezdolności do pracy zlicza się do jednego okresu zasiłkowego?
Do okresu zasiłkowego wlicza się okresy poprzedniej niezdolności do pracy spowodowanej tą samą chorobą, jeżeli przerwa pomiędzy ustaniem poprzedniej a powstaniem ponownej niezdolności do pracy nie przekraczała 60 dni (art. 9 ustawy zasiłkowej). W takim przypadku lekarz w zaświadczeniu lekarskim ZUS ZLA wpisuje kod literowy "A". Umieszczenie tego kodu zobowiązuje płatnika zasiłku do zliczania poszczególnych okresów niezdolności do pracy do jednego okresu zasiłkowego.
Brak kodu "A" w zaświadczeniu lekarskim ZUS ZLA oznacza, że pracownik stał się niezdolny do pracy z powodu innej choroby. Wówczas poszczególnych okresów niezdolności do pracy nie należy zliczać do jednego okresu zasiłkowego. Przy czym do jednego okresu zasiłkowego zalicza się okresy różnych niezdolności do pracy następujących bezpośrednio po sobie, co wyjaśniamy w odpowiedzi na pytanie 3.
Jeżeli pracodawca będący płatnikiem zasiłków ma wątpliwości co do ustalenia okresu zasiłkowego, to może zwrócić się z pismem do lekarza leczącego pracownika o wydanie przez niego opinii, bądź wystąpić do ZUS z wnioskiem o ustalenie od kiedy należy liczyć nowy okres zasiłkowy.
3) Pracownik po kilku miesiącach choroby wykorzystał urlop wypoczynkowy (w wymiarze 26 dni), a następnie przedłożył zaświadczenie lekarskie z kodem literowym "A". Czy z uwagi na przerwę w niezdolności do pracy możemy rozpocząć nowy okres zasiłkowy?
Nie, ponieważ pracownik stał się niezdolny do pracy z powodu tej samej choroby, o czym świadczy kod literowy "A" na zwolnieniu, a przerwa pomiędzy okresami niezdolności do pracy nie przekroczyła 60 dni.
Do okresu zasiłkowego, w myśl art. 9 ustawy zasiłkowej, wlicza się:
Nowy okres zasiłkowy może zostać otwarty wówczas, gdy choroba po przerwie nieprzekraczającej 60 dni została spowodowana innym schorzeniem, albo jeżeli przerwa w niezdolności do pracy spowodowanej tym samym schorzeniem przekroczyła 60 dni.
Samo zaprzestanie pobierania zwolnień lekarskich i skorzystanie z urlopu wypoczynkowego spowoduje przerwę w pobieraniu świadczeń chorobowych, a nie przerwę w niezdolności do pracy.
|