1) W październiku 2012 r. pracownik ukończył 50 lat. W 2012 r. otrzymał już wynagrodzenie chorobowe za 15 dni. Obecnie ponownie stał się niezdolny do pracy z powodu choroby. Czy za okres tej niezdolności należy wypłacać zasiłek chorobowy?
Nie, pracownikowi należy wypłacać wynagrodzenie za czas choroby do wyczerpania limitu 33 dni.
Przepis art. 92 § 1 pkt 1 K.p. dotyczący 14-dniowego limitu wypłaty wynagrodzenia chorobowego w roku kalendarzowym stosuje się do pracowników, którzy ukończyli wiek 50 lat najpóźniej w roku poprzedzającym niezdolność do pracy (art. 92 § 5 K.p.). Począwszy od 15 dnia niezdolności do pracy w roku kalendarzowym takiemu pracownikowi przysługuje prawo do zasiłku chorobowego. Pracownicy, którzy do 31 grudnia danego roku nie ukończyli 50 lat, w kolejnym roku kalendarzowym mają prawo do wynagrodzenia chorobowego za pierwsze 33 dni niezdolności do pracy trwającej w tym roku, a zasiłek chorobowy przysługuje im od 34 dnia tej niezdolności. Zatem pracownik, o którym mowa w pytaniu, zachowa prawo do wynagrodzenia chorobowego za pierwsze 14 dni choroby powstałej w 2013 r.
2) W jakiej wysokości należy wypłacać wynagrodzenie chorobowe, a następnie zasiłek dla pracownika przebywającego w szpitalu, jeżeli w 2011 r. ukończył on 50 lat?
Wynagrodzenie za czas choroby wypłaca się w wysokości nie niższej niż 80% wynagrodzenia stanowiącego podstawę wymiaru (także za okres pobytu w szpitalu). Wyższe wynagrodzenie chorobowe przysługuje jeśli tak stanowią przepisy płacowe obowiązujące u danego pracodawcy oraz zachodzą okoliczności uprawniające do wynagrodzenia chorobowego w wysokości 100% podstawy wymiaru (np. wypadek w drodze do lub z pracy). Natomiast zasiłek chorobowy wynosi 80% podstawy wymiaru, z zastrzeżeniem, że za okres pobytu w szpitalu wypłaca się go w wysokości 70% podstawy wymiaru (art. 11 ust. 1 i 1a ustawy zasiłkowej). Przy czym pracownikowi, który ukończył co najmniej 50 lat w roku poprzedzającym niezdolność do pracy, zasiłek chorobowy za okres pobytu w szpitalu przypadający od 15 do 33 dnia niezdolności do pracy w roku kalendarzowym wypłaca się w wysokości 80% podstawy wymiaru. W sytuacjach określonych w art. 11 ust. 2 ustawy zasiłkowej, zasiłek chorobowy - także za czas pobytu w szpitalu - przysługuje w wysokości 100% podstawy wymiaru. Są to przypadki gdy niezdolność do pracy została spowodowana np. wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy, albo poddaniem się badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów (oraz zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów).
Przykład |
Pracownik w wieku 51 lat choruje od 5 listopada do 9 grudnia 2012 r. (35 dni). Okres od 19 listopada do 9 grudnia 2012 r. (21 dni) przypada na pobyt w szpitalu. Z tytułu choroby pracownikowi przysługuje:
|