Pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę zawartej na okres próbny zachorował po kilku dniach trwania umowy. Czy biorąc pod uwagę rodzaj zawartej umowy, możemy odmówić pracownikowi wypłaty wynagrodzenia chorobowego?
Nie, ponieważ prawo do wynagrodzenia chorobowego nie zależy od rodzaju zawartej umowy, lecz od okresu podlegania ubezpieczeniu chorobowemu.
W myśl art. 4 ust. 1 i 2 ustawy zasiłkowej, pracownik nabywa prawo do zasiłku chorobowego po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego. Jest to tzw. okres wyczekiwania. Wlicza się do niego poprzednie okresy ubezpieczenia chorobowego, jeżeli przerwa między nimi nie przekroczyła 30 dni lub była spowodowana urlopem wychowawczym, urlopem bezpłatnym albo odbywaniem czynnej służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego. Powołane przepisy stosuje się również przy ustalaniu prawa do wynagrodzenia chorobowego (art. 92 § 3 pkt 2 K.p.).
Pracownik posiadający wymagany okres ubezpieczenia chorobowego (lub spełniający warunki określone w art. 4 ust. 3 ustawy zasiłkowej uprawniające do świadczeń chorobowych bez okresu wyczekiwania), nabywa prawo do wynagrodzenia chorobowego bez względu na rodzaj zawartej umowy o pracę.
Przykład |
Pracownik został zatrudniony na podstawie umowy o pracę zawartej na okres próbny od 1 sierpnia do 31 października 2012 r. (jest to jego pierwsza praca). W okresie od 24 sierpnia do 2 września 2012 r. chorował. Pracownik nie spełnia warunków uprawniających do nabycia prawa do wynagrodzenia chorobowego od pierwszego dnia niezdolności do pracy, obowiązuje go bowiem 30-dniowy okres wyczekiwania. Wynagrodzenie chorobowe przysługuje pracownikowi dopiero za okres od 31 sierpnia do 2 września, tj. począwszy od 31 dnia ubezpieczenia chorobowego.
Okres niezdolności do pracy trwającej od 24 do 30 sierpnia 2012 r., za który pracownik nie nabył prawa do wynagrodzenia chorobowego, nie podlega uwzględnieniu w limicie 33 dni wynagrodzenia chorobowego. Tak więc z tego limitu pracownik wykorzystał jedynie 3 dni (od 31 sierpnia do 2 września 2012 r.).
Jeśli po umowie o pracę zawartej na okres próbny nie zostanie zawarta z pracownikiem kolejna umowa o pracę, a pracownik będzie nadal niezdolny do pracy z powodu choroby, to będzie mógł ubiegać się w ZUS o wypłatę zasiłku chorobowego po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego. Na ten temat piszemy też na str. 66 niniejszego numeru UiPP.
|