Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Składki, zasiłki, emerytury  »  Składki ZUS  »   Ustalanie podstawy wymiaru składki zdrowotnej nadal kontrowersyjne
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Ustalanie podstawy wymiaru składki zdrowotnej nadal kontrowersyjne

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 26 (1141) z dnia 10.09.2022

Jak już wielokrotnie informowaliśmy na łamach naszego czasopisma, od 1 stycznia 2022 r. obowiązują nowe zasady ustalania podstawy wymiaru składki zdrowotnej przez przedsiębiorców (wprowadzone Polskim Ładem). Przypomnijmy krótko, że od 2022 r. przedsiębiorcy opłacający z działalności gospodarczej podatek według skali, podatek liniowy lub IP BOX podstawę wymiaru składki zdrowotnej ustalają w oparciu o dochód uzyskany z tej działalności. Ustalenie tego dochodu niestety jest kłopotliwe - przepisy w tym zakresie są bowiem niejasne. O kluczowych problemach przypominamy w tym artykule.

Dla Prenumeratorów GOFIN
Polski Ład Zmiany wprowadzone Polskim Ładem opisujemy na naszej stronie www.gofin.pl w serwisie Polski Ład
1. Sprzedaż środków trwałych

Dla celów podatkowych w momencie sprzedaży środka trwałego uwzględnia się w kosztach podatkowych jedynie niezamortyzowaną jego wartość (odpisy amortyzacyjne były bowiem już uwzględnione w rachunku podatkowym w momencie ich dokonania). Inaczej natomiast jest przy ustalaniu podstawy wymiaru składki zdrowotnej - dla tych celów można bowiem uwzględnić również odpisy amortyzacyjne dokonane przed 1 stycznia 2022 r. (patrz: art. 35 ustawy nowelizującej z 9 lutego 2022 r., Dz. U. poz. 807 ze zm.). W konsekwencji na tej sprzedaży - dla celów ZUS - powstaje często "strata". Czy o tę stratę - na potrzeby ustalenia podstawy wymiaru składki zdrowotnej - można pomniejszyć dochód uzyskany z "podstawowej" działalności?

Przykład

Podatnik kupił wiele lat temu maszynę - jej wartość początkowa wyniosła 50.000 zł. Maszyna została całkowicie zamortyzowana przed 1 stycznia 2022 r. W lipcu 2022 r. maszyna ta została sprzedana za 20.000 zł.

Dla celów podatkowych w lipcu br. podatnik wykazał dochód uzyskany na tej sprzedaży w wysokości 20.000 zł. Dochód był równy przychodowi - koszty podatkowe nie wystąpiły, gdyż maszyna została wcześniej całkowicie zamortyzowana.

Ustalając podstawę wymiaru składki zdrowotnej za sierpień br. (na podstawie dochodu za lipiec br.) podatnik uwzględnił natomiast odpisy amortyzacyjne dokonane przed 1 stycznia 2022 r. Dokonał więc następującego wyliczenia:

20.000 zł - 50.000 zł = - 30.000 zł

Ponieważ wynik na tej transakcji jest kwotą ujemną, od sprzedaży ww. maszyny podatnik nie zapłaci składki zdrowotnej. Pozostaje pytanie, czy strata na sprzedaży ww. maszyny (tj. 30.000 zł) może pomniejszyć dochód z "podstawowej" działalności podatnika - na potrzeby ustalenia podstawy wymiaru składki zdrowotnej?

Niestety przepisy nie określają, czy pomniejszenie, o którym mowa jest dopuszczalne. Z nieoficjalnego stanowiska, do jakiego dotarła nasza redakcja wynika, że taka możliwość istnieje. Zaznaczamy jednak, iż nie wynika to z żadnych przepisów; jedynie logika wskazywałaby na celowość takiego rozwiązania. Pozostaje mieć nadzieję, że taką wykładnię przyjmie również ZUS, choć do dnia dzisiejszego nie uzyskaliśmy oficjalnego stanowiska ZUS w tej sprawie.


2. Sprzedaż samochodów osobowych wprowadzonych do ewidencji środków trwałych przed 1 stycznia 2019 r.

Od 1 stycznia 2019 r. dochód ze sprzedaży samochodu osobowego (środka trwałego) ustala się na podstawie art. 24 ust. 2a ustawy o PDOF (tj. z uwzględnieniem ograniczenia w zaliczaniu do kosztów podatkowych odpisów amortyzacyjnych odpowiednio do kwoty 150.000/225.000 zł).

Przepisy nie precyzują, czy również przy sprzedaży takich samochodów można uwzględniać - na potrzeby ustalenia podstawy wymiaru składki zdrowotnej - odpisy amortyzacyjne dokonane przed 1 stycznia 2022 r. Pisaliśmy o tym w BI nr 25 z 1 września br.

Naszym zdaniem jedynym logicznym rozwiązaniem jest, aby była taka możliwość. Kwestia ta jednak również do dnia dzisiejszego nie została potwierdzona przez ZUS.


3. Strata z działalności gospodarczej a podstawa wymiaru składki zdrowotnej

Sposób ustalania podstawy wymiaru składki zdrowotnej, gdy podatnik ponosi stratę, jaki naszym zdaniem najbardziej odpowiada literalnemu brzmieniu przepisów - wskazaliśmy w poprzednim numerze BI (nr 25 z 1 września br.). Kwestia ta jest jednak nadal wątpliwa - problemowe jest bowiem ustalenie, co należy rozumieć przez "sumę dochodów ustalonych za miesiące poprzedzające". W przykładzie przedstawionym w przywołanym artykule przyjęliśmy, że chodzi tu o dochody podatkowe z poszczególnych miesięcy (ich sumę). Natomiast z pism, jakie uzyskaliśmy od naszych Czytelników wynika, że uzyskują oni sprzeczne wyjaśnienia z ZUS w tej kwestii. Niekiedy stanowisko to jest zbieżne ze stanowiskiem przedstawionym w ww. artykule, a niekiedy ZUS wyjaśnia, że ustalając sumę dochodów z poprzednich miesięcy należy przyjąć podstawy wymiaru składki zdrowotnej z poszczególnych miesięcy (a nie dochód ustalony dla celów podatkowych) - bez stosowania limitu 3.010 zł (czyli, gdy dochód był niższy od tej kwoty, należy przyjąć ten niższy dochód lub 0 zł - jeżeli była strata). Zaznaczamy, że jest to stanowisko niepotwierdzone - nadal podejmujemy próby uzyskania oficjalnego stanowiska ZUS w tej kwestii.

Więcej przeczytasz w Na ten temat pisaliśmy
Biuletynie Informacyjnym nr 25 z 1.09.2022 r. na str. 4-8

4. Komentarz redakcji

Zajęcie stanowiska przez ZUS w kwestiach wątpliwych i kontrowersyjnych przedstawionych w tym artykule wydaje się konieczne, gdyż są to kluczowe problemy, z jakimi borykają się płatnicy składek. Podkreślamy tu, że nasze Wydawnictwo już kilkakrotnie występowało do ZUS o zajęcie stanowiska w ww. sprawach. Niestety do dnia oddania tego numeru BI do druku nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi. Zapewniamy, że będziemy podejmowali kolejne próby wyjaśnienia ww. problemów i do tematu będziemy wracać na łamach naszego czasopisma.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Składki ZUS - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.