POLECAMY |
||
Zaopatrywanie się u byłego pracodawcy w produkty, które będą przeznaczone do sprzedaży w ramach prowadzonej własnej firmy, nie wyklucza przedsiębiorcy z możliwości korzystania z ulg w składkach ZUS (tj. 6-miesięcznej ulgi na start i 2-letniej preferencji w opłacaniu składek). |
(interpretacja indywidualna ZUS Oddział w Lublinie z 30 września 2021 r., znak: WPI/200000/43/663/2021)
Wnioskodawca po rozpoczęciu prowadzenia działalności gospodarczej planował korzystać z ulg w opłacaniu składek ZUS, które przysługują "początkującym" przedsiębiorcom (tj. 6-miesięcznej ulgi na start i 2-letniej preferencji w opłacaniu składek). Była to jego pierwsza firma. Wcześniej pracował na etacie jako przedstawiciel handlowy. W 2020 r. został zwolniony z tej pracy. W ramach działalności gospodarczej miał zajmować się naprawą ekspresów ciśnieniowych, sprzedażą kawy, ekspresów oraz atrybutów do jej obróbki i parzenia. W produkty te zamierzał zaopatrywać się m.in. u byłego pracodawcy z uwagi na to, że był on dystrybutorem określonej marki kawy. W ramach prowadzenia własnej firmy nie zamierzał przy tym wykonywać żadnych usług/prac na rzecz byłego pracodawcy.
Przedsiębiorca nie będąc pewnym, czy zaopatrując się w ww. produkty u byłego pracodawcy będzie mu przysługiwało prawo do korzystania z ulg w opłacaniu składek ZUS, zapytał o to organ rentowy.
Organ rentowy na wstępie przypomniał, jakie ulgi w składkach ZUS przysługują "początkującym" przedsiębiorcom. Należy do nich tzw. ulga na start, przysługująca na podstawie art. 18 ustawy - Prawo przedsiębiorców oraz preferencyjne opłacanie składek ZUS, przysługujące na podstawie art. 18a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.
Pierwsza z ww. ulg (ulga na start) polega na tym, że przedsiębiorca będący osobą fizyczną, który podejmuje działalność gospodarczą po raz pierwszy albo podejmuje ją ponownie po upływie co najmniej 60 miesięcy od dnia jej ostatniego zawieszenia lub zakończenia, może nie podlegać obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym przez okres 6 miesięcy od dnia podjęcia działalności gospodarczej.
Druga z ww. ulg (preferencyjne opłacanie składek na ubezpieczenia społeczne) wyraża się tym, że podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia. Ulga ta nie przysługuje ubezpieczonym, którzy prowadzą lub w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej prowadziły pozarolniczą działalność.
W obu przypadkach został jednak ustanowiony dodatkowy warunek, który musi być spełniony, aby móc uzyskać uprawnienie do korzystania z ww. ulg. Mianowicie prawo do ww. ulg przysługuje tym przedsiębiorcom, którzy nie wykonują działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywali w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej.
Organ rentowy podkreślił, że aby przedsiębiorca mógł skorzystać z omawianych ulg, nie może on w ramach prowadzonej działalności wykonywać tożsamych czynności, które wykonywał na rzecz byłego pracodawcy w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym. Oznacza to, że zakres czynności wykonywanych w ramach działalności na rzecz byłego pracodawcy nie może pokrywać się z zakresem czynności wcześniej wykonywanych w ramach stosunku pracy.
Odnosząc się do sytuacji Wnioskodawcy, organ rentowy stwierdził, że ma on prawo do korzystania z ulg w opłacaniu składek ZUS, gdyż współpraca jaka będzie miała miejsce między nim a byłym pracodawcą, nie wyklucza go z tych preferencji.
|