Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Składki, zasiłki, emerytury  »  Składki ZUS  »   Współpraca z byłym pracodawcą a prawo do ulg w składkach ZUS ...
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Współpraca z byłym pracodawcą a prawo do ulg w składkach ZUS - interpretacja ZUS

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 31 (1110) z dnia 1.11.2021
Zaopatrywanie się u byłego pracodawcy w produkty, które będą przeznaczone do sprzedaży w ramach prowadzonej własnej firmy, nie wyklucza przedsiębiorcy z możliwości korzystania z ulg w składkach ZUS (tj. 6-miesięcznej ulgi na start i 2-letniej preferencji w opłacaniu składek).

(interpretacja indywidualna ZUS Oddział w Lublinie z 30 września 2021 r., znak: WPI/200000/43/663/2021)

Stan faktyczny

Wnioskodawca po rozpoczęciu prowadzenia działalności gospodarczej planował korzystać z ulg w opłacaniu składek ZUS, które przysługują "początkującym" przedsiębiorcom (tj. 6-miesięcznej ulgi na start i 2-letniej preferencji w opłacaniu składek). Była to jego pierwsza firma. Wcześniej pracował na etacie jako przedstawiciel handlowy. W 2020 r. został zwolniony z tej pracy. W ramach działalności gospodarczej miał zajmować się naprawą ekspresów ciśnieniowych, sprzedażą kawy, ekspresów oraz atrybutów do jej obróbki i parzenia. W produkty te zamierzał zaopatrywać się m.in. u byłego pracodawcy z uwagi na to, że był on dystrybutorem określonej marki kawy. W ramach prowadzenia własnej firmy nie zamierzał przy tym wykonywać żadnych usług/prac na rzecz byłego pracodawcy.

Przedsiębiorca nie będąc pewnym, czy zaopatrując się w ww. produkty u byłego pracodawcy będzie mu przysługiwało prawo do korzystania z ulg w opłacaniu składek ZUS, zapytał o to organ rentowy.

Stanowisko ZUS

Organ rentowy na wstępie przypomniał, jakie ulgi w składkach ZUS przysługują "początkującym" przedsiębiorcom. Należy do nich tzw. ulga na start, przysługująca na podstawie art. 18 ustawy - Prawo przedsiębiorców oraz preferencyjne opłacanie składek ZUS, przysługujące na podstawie art. 18a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

Pierwsza z ww. ulg (ulga na start) polega na tym, że przedsiębiorca będący osobą fizyczną, który podejmuje działalność gospodarczą po raz pierwszy albo podejmuje ją ponownie po upływie co najmniej 60 miesięcy od dnia jej ostatniego zawieszenia lub zakończenia, może nie podlegać obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym przez okres 6 miesięcy od dnia podjęcia działalności gospodarczej.

Druga z ww. ulg (preferencyjne opłacanie składek na ubezpieczenia społeczne) wyraża się tym, że podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia. Ulga ta nie przysługuje ubezpieczonym, którzy prowadzą lub w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej prowadziły pozarolniczą działalność.

W obu przypadkach został jednak ustanowiony dodatkowy warunek, który musi być spełniony, aby móc uzyskać uprawnienie do korzystania z ww. ulg. Mianowicie prawo do ww. ulg przysługuje tym przedsiębiorcom, którzy nie wykonują działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywali w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej.

Organ rentowy podkreślił, że aby przedsiębiorca mógł skorzystać z omawianych ulg, nie może on w ramach prowadzonej działalności wykonywać tożsamych czynności, które wykonywał na rzecz byłego pracodawcy w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym. Oznacza to, że zakres czynności wykonywanych w ramach działalności na rzecz byłego pracodawcy nie może pokrywać się z zakresem czynności wcześniej wykonywanych w ramach stosunku pracy.

Odnosząc się do sytuacji Wnioskodawcy, organ rentowy stwierdził, że ma on prawo do korzystania z ulg w opłacaniu składek ZUS, gdyż współpraca jaka będzie miała miejsce między nim a byłym pracodawcą, nie wyklucza go z tych preferencji.

Składki ZUS - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.