Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Składki, zasiłki, emerytury  »  Składki ZUS  »   Składka na Fundusz Pracy pracownika niepełnoetatowego
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Składka na Fundusz Pracy pracownika niepełnoetatowego

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 17 (539) z dnia 1.09.2021

Na część etatu zatrudniamy pracownika w wieku 45 lat. Jego wynagrodzenie określone zostało na kwotę 2.500 zł. Czy mamy obowiązek opłacania za niego składki na Fundusz Pracy, przyjmując, że gdyby pracował na cały etat, to uzyskałby wynagrodzenie na poziomie co najmniej minimalnego?

Jeśli pracownik z pytania nie ma jeszcze innego tytułu do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalno-rentowych, to pracodawca nie opłaca za niego składki na Fundusz Pracy, a także na Fundusz Solidarnościowy.

Obowiązkowe składki na Fundusz Pracy, ustalone od kwot stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (bez stosowania rocznego ograniczenia), wynoszących w przeliczeniu na okres miesiąca, co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę opłacają pracodawcy oraz inne jednostki organizacyjne za osoby m.in. pozostające w stosunku pracy. Tak wynika z art. 104 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy o promocji zatrudnienia. Przeliczenia, o którym mowa w ww. przepisie, dokonuje się wówczas, gdy pracownik wynagradzany na poziomie co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę w danym miesiącu uzyskuje przychód niższy niż minimalna płaca z powodu:

  • zatrudnienia przez niepełny miesiąc (np. rozpoczęcie lub zakończenie zatrudnienia w trakcie miesiąca),
  • świadczenia pracy przez niepełny miesiąc wskutek pobierania wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy z tytułu choroby albo pobierania zasiłku z ubezpieczenia chorobowego lub wypadkowego,
  • korzystania przez część miesiąca z urlopu bezpłatnego,
  • innych nieobecności w pracy, które powodują zmniejszenie należnego wynagrodzenia za pracę.

Jeżeli w wyniku przeliczenia podstawa wymiaru składek wynosi co najmniej tyle, ile minimalne wynagrodzenie za pracę, należy od faktycznej podstawy opłacić składkę na Fundusz Pracy. 

Ważne: Dla celów opłacania składki na Fundusz Pracy nie dokonuje się przeliczenia kwoty stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe na cały miesiąc, gdy pracownik jest zatrudniony na część etatu, za wynagrodzeniem niższym niż minimalne wynagrodzenie za pracę.

Choć Czytelnik o to nie pyta sygnalizujemy, że powyższe wyjaśnienia dotyczą też opłacania składki na Fundusz Solidarnościowy. Do obowiązkowych składek na Fundusz Solidarnościowy stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące obowiązkowych składek na Fundusz Pracy (art. 4 ust. 1 ustawy o Funduszu Solidarnościowym).

Przykład

Pracownik w wieku 45 lat jest zatrudniony w wymiarze 3/4 etatu za wynagrodzeniem w wysokości 2.500 zł. Nie ma on innych tytułów do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalno-rentowych. Pracodawca nie opłaca za tego pracownika składki na Fundusz Pracy (także na Fundusz Solidarnościowy), gdyż wynagrodzenie pracownika jest niższe niż minimalna płaca (2.500 zł < 2.800 zł). Pracodawca nie dokonuje żadnego przeliczenia.

Przykład

Przyjmujemy założenia z poprzedniego przykładu, z tym że wynagrodzenie pracownika jest określone na poziomie 3.000 zł. Pracodawca opłaca za pracownika składkę na Fundusz Pracy (także na Fundusz Solidarnościowy).

W lipcu br. pracownik przez 10 dni chorował i za ten miesiąc obok wynagrodzenia za pracę w wysokości 2.000 zł (3.000 zł : 30 = 100 zł; 100 zł x 10 dni = 1.000 zł; 3.000 zł - 1.000 zł = 2.000 zł) otrzymał wynagrodzenie chorobowe. Pomimo że kwota stanowiąca podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe jest niższa niż minimalna płaca (2.000 zł < 2.800 zł), pracodawca opłaca za pracownika składkę na Fundusz Pracy (także Fundusz Solidarnościowy), bowiem gdyby pracownik przepracował cały lipiec, to jego wynagrodzenie podlegające oskładkowaniu wynosiłoby więcej (wystarczy aby było równe) niż minimalna płaca.


Składka na Fundusz Pracy jest należna również od kwot niższych niż minimalna płaca, gdy osoba, za którą istnieje obowiązek jej opłacania, uzyskuje przychody z różnych źródeł stanowiących tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalno-rentowych, które łącznie wynoszą co najmniej tyle, ile minimalna płaca (art. 104 ust. 3 i art. 107 ust. 1 ustawy o promocji zatrudnienia). Osoba, do której powyższe ma zastosowanie, składa stosowne oświadczenie każdemu pracodawcy lub w terenowej jednostce organizacyjnej ZUS, jeżeli sama opłaca składki na ubezpieczenia społeczne (art. 104 ust. 4 ustawy o promocji zatrudnienia).

Zwracamy uwagę! Składki na Fundusz Pracy (także na Fundusz Solidarnościowy) opłaca się za osoby, które nie osiągnęły wieku wynoszącego co najmniej 55 lat dla kobiet i co najmniej 60 lat dla mężczyzn (art. 104b ust. 2 ustawy o promocji zatrudnienia).

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Składki ZUS - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.