Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Składki, zasiłki, emerytury  »  Składki ZUS  »   Opłacanie składki na FEP za okres wykonywania innej ...

Nowa matryca stawek VAT

Nomenklatura scalona Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług www.klasyfikacje.gofin.pl  »
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Opłacanie składki na FEP za okres wykonywania innej pracy niż określona w umowie

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 17 (1096) z dnia 10.06.2021

Za pracowników wykonujących w firmie tzw. pracę szczególną opłacamy składkę na FEP. Kilku z nich od 1 lipca 2021 r. zostanie skierowanych na okres około 2 miesięcy do wykonywania pracy (na innym stanowisku), która nie będzie pracą o szczególnym charakterze. Czy w okresie jej wykonywania będziemy zobowiązani opłacać za nich składkę na FEP?

Nie. W tej sytuacji, za okres wykonywania przez pracowników pracy na innym stanowisku, która nie będzie stanowiła tzw. pracy szczególnej, zakład pracy nie będzie opłacał za nich składki na Fundusz Emerytur Pomostowych (FEP).

Obowiązek opłacania składki na (FEP) określa ustawa z dnia 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1924), dalej: ustawa pomostowa. Z art. 35 ust. 1 tej ustawy wynika, iż składkę na FEP opłaca się za pracownika, który spełnia łącznie następujące warunki:

  • urodził się po dniu 31 grudnia 1948 r.,
  • wykonuje prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze (tzw. prace szczególne), o których mowa w art. 3 ust. 1 i 3 ustawy pomostowej.

Obowiązek opłacania przedmiotowej składki powstaje z dniem rozpoczęcia wykonywania przez pracownika tzw. pracy szczególnej, a ustaje z dniem zaprzestania jej wykonywania, co określa art. 35 ust. 2 ww. ustawy. Trzeba jednak wskazać, że okres od dnia rozpoczęcia wykonywania tzw. pracy szczególnej do dnia zaprzestania wykonywania takiej pracy należy rozumieć jako okres od dnia zatrudnienia pracownika na stanowisku pracy, na którym wykonywana jest tzw. praca szczególna, do dnia ustania zatrudnienia na tym stanowisku pracy. Wobec tego składka na FEP powinna być opłacana od wszelkich wynagrodzeń przysługujących pracownikowi za okres zatrudnienia na stanowisku, na którym wykonywana jest tzw. praca szczególna. Nie nalicza się jej więc od tych składników wynagrodzeń, które są należne za okres pracy, w którym tzw. praca szczególna nie była wykonywana (por. interpretację indywidualną Oddziału ZUS w Lublinie z 5 marca 2018 r., znak: WPI/200000/43/170/2018).

Podstawę wymiaru składki na FEP stanowi podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe. Uwzględnia się w niej przychód w rozumieniu przepisów ustawy o PDOF z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy, z wyłączeniem:

  • wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną, zasiłków oraz
  • rodzajów przychodów wymienionych w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Przy jej ustalaniu stosuje się ograniczenie, o którym mowa w art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 423 ze zm.).

ZUS na swojej stronie internetowej (www.zus.pl), w poradniku pt. "Zasady opłacania składek na FP, FGŚP, FEP oraz FS" wyjaśnił, że w przypadku, gdy rozpoczęcie lub zakończenie wykonywania tzw. pracy szczególnej przypada w trakcie miesiąca kalendarzowego (w efekcie data rozpoczęcia lub zakończenia wykonywania tego rodzaju pracy nie jest tożsama odpowiednio z datą nawiązania lub ustania stosunku pracy), wtedy składka na FEP jest należna tylko od części wynagrodzenia stanowiącego podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe, przysługującego za ten miesiąc. Podstawę wymiaru składki na FEP należy wówczas ustalić proporcjonalnie w stosunku do okresu wykonywania tzw. pracy szczególnej.

Przykład

Trzech pracowników jest zatrudnionych w firmie od 1 grudnia 2020 r. przy wykonywaniu pracy o szczególnym charakterze. Płatnik składek (pracodawca) opłaca za nich z tego tytułu składkę na FEP. Z dniem 1 lipca 2021 r. zostaną oni przeniesieni na okres około dwóch miesięcy (tj. do 23 sierpnia 2021 r.) do wykonywania innego rodzaju pracy, która nie będzie stanowić pracy szczególnej. Wynagrodzenie za lipiec 2021 r. (stanowiące podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe) wyniesie 3.200 zł i zostanie wypłacone pracownikom dnia 30 lipca 2021 r.

Od kwoty wynagrodzenia wypłaconego wskazanym pracownikom w lipcu 2021 r. pracodawca nie opłaci składki na FEP. Natomiast - z uwagi na wykonywanie pracy o szczególnym charakterze w sierpniu 2021 r. przez niepełny miesiąc, tj. od 1 do 23 sierpnia 2021 r. - podstawę wymiaru składki na FEP za ten miesiąc pracodawca ustali proporcjonalnie, od kwoty 2.374,19 zł (tj. 3.200 zł podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe za sierpień : 31 dni sierpnia × 23 dni, za które będzie istniał obowiązek naliczania składek na FEP w sierpniu 2021 r.).

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Składki ZUS - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.