W Dzienniku Ustaw z dnia 16 sierpnia 2024 r. pod poz. 1243 opublikowano ustawę z dnia 26 lipca 2024 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw, dalej ustawę zmieniającą. Ustawa ta wejdzie w życie co do zasady 1 stycznia 2025 r. i wprowadzi do polskiego systemu prawnego tzw. rentę wdowią, czyli możliwość pobierania dwóch świadczeń emerytalno-rentowych (świadczeń w zbiegu), to jest emerytury i renty rodzinnej po zmarłym małżonku, przy czym jedno z tych świadczeń tylko w określonym procencie.
Zwracamy uwagę! W obecnym stanie prawnym (do końca 2024 r.) w przypadku zbiegu prawa do emerytury i renty rodzinnej po zmarłym małżonku obowiązuje zasada wypłaty tylko jednego z tych świadczeń, tj. własnej emerytury w wysokości 100% bądź też renty rodzinnej w wysokości 85%. Wyboru, które z tych świadczeń chce otrzymywać dokonuje osoba uprawniona, a gdy tego nie zrobi, ZUS z mocy prawa wypłaca jej świadczenie korzystniejsze.
Ustawa zmieniająca dodała do ustawy emerytalnej m.in. art. 95a. Zgodnie z ust. 1 tego przepisu, osobie uprawnionej do renty rodzinnej, o której mowa w art. 67 ust. 1 pkt 3 ustawy emerytalnej, oraz do emerytury, emerytury rolniczej, emerytury z ubezpieczenia społecznego rolników indywidualnych i członków ich rodzin, emerytury wojskowej, emerytury policyjnej, zasiłku przedemerytalnego, świadczenia przedemerytalnego, emerytury pomostowej, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, renty z tytułu niezdolności do pracy, w tym renty szkoleniowej, renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy, renty rolniczej szkoleniowej, renty z ubezpieczenia społecznego rolników indywidualnych i członków ich rodzin, wojskowej renty inwalidzkiej albo policyjnej renty inwalidzkiej (zwanych dalej świadczeniami emerytalno-rentowymi) będzie wypłacana, zależnie od jej wyboru:
Co jednak ważne, wskaźnik 25%, o którym mowa wyżej, w okresie od 1 lipca 2025 r. do 31 grudnia 2026 r. będzie wynosił 15%. Wskaźnik wysokości świadczeń w zbiegu zostanie w 2028 r. zweryfikowany przez Radę Ministrów, w celu oceny możliwości i zasadności jego podwyższenia, uwzględniając na tle sytuacji społeczno-gospodarczej kraju sytuację dochodową grup osób uprawnionych do wypłaty świadczeń w zbiegu (art. 16 ustawy zmieniającej).
Do wypłaty świadczeń na nowych zasadach będzie uprawniona osoba, która spełni łącznie następujące warunki:
Wypłata świadczeń w zbiegu ustanie z dniem poprzedzającym dzień zawarcia nowego związku małżeńskiego przez osobę uprawnioną.
Ważne: Prawo do świadczeń w zbiegu i ich wypłata lub wyłącznie ich wypłata na nowych zasadach powstanie nie wcześniej niż od dnia 1 lipca 2025 r. (art. 14 ust. 1 ustawy zmieniającej). |
Ustalenie zbiegu świadczeń oraz ich wypłata będą następowały na wniosek osoby uprawnionej (nowy art. 116b ust. 1 ustawy emerytalnej). Będzie on mógł zostać złożony w postaci elektronicznej. Jego wzór zostanie opublikowany na stronie internetowej ZUS. Osoby spełniające prawo do wypłaty świadczeń na nowych zasadach będą mogły składać wnioski o ustalenie zbiegu świadczeń od 1 stycznia 2025 r. W przypadku wniosków złożonych do 30 czerwca 2025 r. prawo do wypłaty świadczeń w zbiegu powstanie z dniem 1 lipca 2025 r.
Wysokość sumy świadczeń wypłacanych w zbiegu nie będzie mogła przekroczyć trzykrotności kwoty najniższej emerytury, o której mowa w art. 85 ust. 2 ustawy emerytalnej. Dla zobrazowania, w okresie od 1 marca 2024 r. do 28 lutego 2025 r. najniższa emerytura wynosi 1.780,96 zł, zatem jej trzykrotność to 5.342,88 zł. Do tego limitu będą uwzględniane świadczenia wymienione w art. 95a ust. 1 i 10 ustawy emerytalnej, a także świadczenia wypłacane przez instytucje zagraniczne oraz świadczenia i dodatki o charakterze innym niż jednorazowe wypłacane na podstawie ustawy lub na podstawie odrębnych przepisów wraz ze świadczeniami, o których mowa powyżej.
W przypadku przekroczenia ww. limitu, świadczenia w zbiegu ulegają pomniejszeniu o kwotę przekroczenia według kolejności:
Jeżeli suma świadczeń w zbiegu przekroczy trzykrotność kwoty najniższej emerytury, decyzje o pomniejszeniu świadczeń w celu wypłaty świadczeń w zbiegu wyda organ rentowy albo organ emerytalny dokonujący pomniejszenia.
Ze świadczeń w zbiegu będą mogły skorzystać też osoby wymienione w art. 95a ust. 9 ustawy emerytalnej.
|