Jesteśmy samorządową instytucją kultury. Jak powinniśmy rozliczyć w księgach rachunkowych wynik finansowy za poprzedni rok? Na jakie konto odnieść wypracowany zysk netto lub poniesioną stratę netto?
Przepisy ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej nakazują odnoszenie wypracowanego przez instytucję kultury zysku netto i poniesionej straty netto na konto funduszu rezerwowego. Jeśli jednak poniesiona przez instytucję strata netto przewyższać będzie fundusz rezerwowy, to należy ją odnieść (w części przewyższającej ten fundusz) na zmniejszenie funduszu instytucji kultury. |
Na podstawie art. 29 ustawy z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (Dz. U. z 2024 r. poz. 87), instytucje kultury tworzą fundusz instytucji kultury oraz fundusz rezerwowy. Przy czym fundusz instytucji kultury odzwierciedla wartość mienia wydzielonego dla instytucji kultury w momencie jej utworzenia i ulega zwiększeniu o wartość niepodlegających amortyzacji aktywów trwałych sfinansowanych z dotacji lub otrzymanych nieodpłatnie oraz zmniejszeniu o wartość niepokrytej straty netto (jeśli nie będzie jej można pokryć z funduszu rezerwowego). Natomiast fundusz rezerwowy tworzy się z zysku netto za poprzedni rok obrotowy i przeznacza się na pokrycie strat instytucji kultury. W przypadku gdy strata netto jest wyższa niż fundusz rezerwowy, pozostałą jej część pokrywa się z funduszu instytucji kultury. Oznacza to, że nie ma możliwości przeznaczenia wypracowanego przez instytucję kultury zysku netto na inny cel niż zwiększenie funduszu rezerwowego. Nie ma też możliwości pokrycia poniesionej straty netto w inny sposób niż funduszem rezerwowym lub funduszem instytucji kultury (w przypadku gdy strata przewyższa fundusz rezerwowy).
Instytucje kultury mogą rozliczyć swój wynik finansowy dopiero po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego. Zgodnie z art. 53 ust. 1 ustawy o rachunkowości, roczne sprawozdanie finansowe jednostki podlega zatwierdzeniu przez organ zatwierdzający (dla instytucji kultury jest to organizator), nie później niż 6 miesięcy od dnia bilansowego. Oznacza to, że zatwierdzenie sprawozdania finansowego instytucji kultury powinno nastąpić najpóźniej do końca czerwca. Do momentu zatwierdzenia sprawozdania finansowego nie jest możliwe dokonanie podziału zysku lub pokrycia straty, czyli rozliczenia wyniku finansowego. Rozliczenie wyniku finansowego (zysku lub straty) za dany rok następuje zatem w kolejnym roku obrotowym.
Co istotne, do momentu zatwierdzenia sprawozdania finansowego wynik finansowy instytucji kultury pozostaje na koncie 86 "Wynik finansowy". Dopiero po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego instytucja przeksięgowuje ustalony na dzień bilansowy wynik z konta 86 na konto 82 "Rozliczenie wyniku finansowego". Jeśli instytucja kultury osiągnęła zysk, odbędzie się to zapisem po stronie Wn konta 86, w korespondencji ze stroną Ma konta 82, natomiast w sytuacji gdy poniosła stratę, będzie to zapis odwrotny po stronie Wn konta 82, w korespondencji ze stroną Ma konta 86.
Kwota wyniku finansowego pozostaje na koncie 82 do czasu podjęcia przez organ zatwierdzający decyzji, że wypracowany przez instytucję kultury zysk netto zwiększy fundusz rezerwowy bądź poniesiona przez tę instytucję strata netto zostanie pokryta z tego funduszu lub z funduszu instytucji kultury (w sytuacji gdy będzie ona wyższa niż kwota zaewidencjonowana na koncie funduszu rezerwowego).
Ewidencja księgowa rozliczenia wyniku finansowego instytucji kultury 1. PK - przeznaczenie zysku netto na zwiększenie funduszu rezerwowego: - Wn konto 82 "Rozliczenie wyniku finansowego", 2. PK - pokrycie straty netto z funduszu rezerwowego: - Wn konto 81-2 "Fundusz rezerwowy", 3. PK - pokrycie straty netto (w części przewyższającej fundusz rezerwowy) z funduszu instytucji kultury: - Wn konto 80 "Fundusz instytucji kultury", |
|