Z dniem 1 lipca 2025 r. zatrudniliśmy pracownika na pełny etat na okres 2 lat. Od 1 stycznia do 30 czerwca 2025 r. był on zatrudniony w innej firmie i wykorzystał tam 15 dni urlopu, czyli o 2 dni więcej niż wynika z przepracowanego okresu. Pracownik jest uprawniony do 26 dni urlopu rocznie. Z wyliczeń wynika, że powinno mu przysługiwać w bieżącym roku jeszcze 13 dni urlopu (26 dni × 6/12). Jednak, uwzględniając urlop wykorzystany w 2025 r. u poprzedniego pracodawcy, ma on w tym roku prawo do mniejszej liczby dni urlopu. Jaki wymiar urlopu przysługujący pracownikowi w 2025 r. należy podać w informacji o warunkach zatrudnienia?
Urlop ustala się w odniesieniu do każdej kolejno zawartej umowy o pracę w proporcji do okresu jej trwania, przy nieprzekraczaniu limitu rocznego.
Zgodnie z art. 154 § 1 K.p. obowiązują dwa wymiary urlopu:
W razie zmiany pracodawcy w ciągu roku do ustalenia wymiaru urlopu stosuje się art. 1551 § 1 K.p. Stanowi on, że w roku kalendarzowym, w którym ustaje stosunek pracy z pracownikiem uprawnionym do kolejnego urlopu, pracownikowi przysługuje urlop:
Przy czym, pracownikowi, który przed ustaniem stosunku pracy w ciągu roku kalendarzowego wykorzystał urlop w wymiarze wyższym niż wynikający z przepracowanego okresu, przysługuje u kolejnego pracodawcy urlop w odpowiednio niższym wymiarze. Łączny wymiar urlopu w roku kalendarzowym nie może być jednak niższy niż wynikający z okresu przepracowanego w tym roku u wszystkich pracodawców.
W przypadku, o którym mowa w pytaniu, obliczony dla pracownika w proporcji do okresu zatrudnienia wymiar urlopu należy obniżyć o dni urlopu nadmiarowego wykorzystanego w poprzednim zatrudnieniu. Tak obliczony wymiar trzeba wskazać w informacji o warunkach zatrudnienia.
Przykład Pracownik został zatrudniony od 1 lipca 2025 r. na okres dwóch lat. W okresie od 1 stycznia do 30 czerwca 2025 r. był zatrudniony w innej firmie. Pracownik jest uprawniony do 26 dni urlopu rocznie. Za okres pracy u poprzedniego pracodawcy przysługiwał mu urlop w wymiarze 13 dni, tj. 26 dni × 6/12 = 13 dni, a zgodnie ze świadectwem pracy wykorzystał 15 dni urlopu. Za okres zatrudnienia od 1 lipca do 31 grudnia 2025 r. u obecnego pracodawcy przysługuje mu urlop w wymiarze 13 dni, tj. 26 dni × 6/12 = 13 dni. Jednak urlop ten podlega obniżeniu ze względu na wykorzystanie w poprzednim zatrudnieniu w 2025 r. większej liczby dni urlopu niż należna za przepracowany okres. W obecnym zatrudnieniu pracownikowi przysługuje urlop w wymiarze 11 dni, zgodnie z wyliczeniem: 26 dni - 15 dni (urlop nadmiarowo wykorzystany u poprzedniego pracodawcy) = 11 dni. Taki też wymiar urlopu przysługujący pracownikowi do końca 2025 r. trzeba podać w informacji o warunkach zatrudnienia. |
|