W dniu 1 stycznia 2023 r. pracownica, bezpośrednio po ukończeniu studiów wyższych, rozpoczęła w naszej firmie pierwszą pracę. Została zatrudniona na pełny etat. Czy w związku z tym należy uznać, że w dniu 31 grudnia 2024 r. osiągnęła ona staż urlopowy 10 lat i nabyła prawo do sześciu dni urlopu uzupełniającego? Czy też dopiero od 1 stycznia 2025 r. uzyskała ona prawo do 26 dni urlopu wypoczynkowego?
W art. 154 § 1 Kodeksu pracy (Dz. U. z 2025 r. poz. 277) przewidziano dwa wymiary urlopu wypoczynkowego:
Moment uzyskania przez pracownika prawa do wyższego wymiaru urlopu jest więc wyznaczony przez upływ 10 lat zatrudnienia. Do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się również okresy wskazane w art. 155 K.p. Są one uwzględniane w związku z faktem ukończenia poszczególnych szczebli wykształcenia. W przypadku ukończenia studiów wyższych ww. przepis przewiduje doliczenie do okresu zatrudnienia pracownika 8 lat. Uwzględnia się także inne okresy zaliczalne.
Urlop uzupełniający przysługuje pracownikowi wówczas, gdy wykorzysta on przysługujący mu urlop wypoczynkowy za dany rok kalendarzowy, a następnie uzyska w ciągu tego roku prawo do urlopu w wyższym wymiarze (art. 158 K.p.).
Zasadniczo podstawowe reguły obliczania upływu terminów regulowane są przez art. 112 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2024 r. poz. 1061 ze zm.). Prawo pracy stanowi jednakże odrębną gałąź prawa i wykształciło własne metody obliczania terminów. Nie wynikają one z wyraźnego przepisu, ale zostały ukształtowane przez orzecznictwo sądowe. Przedmiotowe reguły związane są ze specyfiką nawiązywania stosunków pracy i doprowadziły do ustalenia tzw. potocznego sposobu obliczania terminów.
Niezależnie od powyższego, w stanie faktycznym wskazanym w pytaniu, istotna jest literalna treść art. 154 § 1 pkt 2 K.p. Stanowi on o nabyciu prawa do urlopu w wymiarze 26 dni, jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat. Okres ten musi upłynąć, czyli się zakończyć. W analizowanym przypadku upływ terminu co najmniej 10 lat stażu urlopowego nastąpił w dniu 31 grudnia 2024 r. o godz. 2400. Wówczas zatrudniona nabyła prawo do 26 dni urlopu wypoczynkowego, a co za tym idzie - uzyskała prawo do urlopu uzupełniającego. W związku z faktem, iż z przyczyn obiektywnych nie mogła go wykorzystać w 2024 r., urlop ten przeszedł na 2025 r. jako zaległy.
|