Pracownik jest zatrudniony na pełny etat w podstawowej organizacji czasu pracy od poniedziałku do piątku. W trakcie okresu rozliczeniowego zmienił mu się stopień niepełnosprawności z lekkiego na umiarkowany. W okresie tym przypada święto w sobotę, za które pracodawca wyznaczy inny dzień wolny od pracy. Jaki wymiar czasu pracy będzie obowiązywał pracownika w okresie rozliczeniowym, w którym nastąpiła zmiana stopnia niepełnosprawności na umiarkowany i zmiana norm czasu pracy na skrócone? Czy dla ustalenia wymiaru czasu pracy w takim okresie ma znaczenie, czy dzień wolny za święto wyznaczymy przed zmianą czy po zmianie stopnia niepełnosprawności?
Zgodnie z art. 15 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2024 r. poz. 44 ze zm.) czas pracy pracowników niepełnosprawnych nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin na tydzień. Z kolei czas pracy niepełnosprawnych zaliczonych do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo. Ustawa o rehabilitacji nie określa sposobu obliczania wymiaru czasu pracy dla pracowników niepełnosprawnych. Na mocy art. 66 ust. 1 tej ustawy do obliczenia wymiaru czasu pracy pracowników niepełnosprawnych stosuje się art. 130 K.p., z tą różnicą, że w miejsce norm kodeksowych przyjmuje się normy obowiązujące niepełnosprawnych.
Zgodnie z art. 130 K.p. obowiązujący pracownika wymiar czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym oblicza się:
Obliczony w podany sposób wymiar czasu pracy ulega w tym okresie obniżeniu o liczbę godzin usprawiedliwionej nieobecności w pracy, przypadających do przepracowania w czasie tej nieobecności, zgodnie z przyjętym rozkładem czasu pracy (art. 130 § 3 K.p.).
W przypadku zmiany norm czasu pracy (na skrócone) w trakcie okresu rozliczeniowego, wymiar czasu pracy oblicza się odrębnie przed i po zmianie norm. Właściwe wydaje się wyznaczenie dnia wolnego za sobotnie święto w okresie obowiązujących norm, czyli jeżeli święto to przypada przed zmianą norm, to wyznaczenie go w tym czasie, lub jeżeli przypada po zmianie norm - to w okresie po zmianie norm. Chodzi o to, aby obniżenie wymiaru czasu pracy w danym okresie rozliczeniowym za przypadające w nim sobotnie święto nastąpiło przy zachowaniu obowiązującego w tym okresie wymiaru czasu pracy, a także przy zachowaniu norm czasu pracy obowiązujących pracownika w danym okresie.
Przykład Przyjmujemy dane przedstawione w pytaniu i zakładamy, że w firmie obowiązują 3-miesięczne okresy rozliczeniowe liczone od stycznia, a zmiana norm czasu pracy pracownika nastąpiła od 14 kwietnia 2025 r. Ustalenie wymiaru czasu pracy pracownika:
Pracodawca za święto przypadające 3 maja br. wyznaczył dla pracownika dzień wolny w dniu 2 maja br., co pozwoliło na zachowanie obowiązującego w okresie od 1 kwietnia do 30 czerwca br. wymiaru czasu pracy i skróconych od 14 kwietnia br. norm czasu pracy. |
|