Zatrudniamy w firmie pracowników, którzy pracują zgodnie z grafikiem. Przy czym grafik jest podawany do ich wiadomości w piątek, z terminem obowiązywania od najbliższego poniedziałku (czyli niecałe 3 dni przed rozpoczęciem pracy zgodnie z grafikiem) i obejmuje okres tylko jednego tygodnia. W jakim terminie pracownikowi powinniśmy przedstawiać grafik pracy i na jaki najkrótszy okres? Czy w razie niedotrzymania obowiązujących terminów w tym zakresie takie postępowanie stanowi wykroczenie przeciwko prawom pracownika?
Kwestia sporządzania rozkładu czasu pracy została uregulowana w art. 129 § 3 K.p. Przepis ten przewiduje, że rozkład czasu pracy danego pracownika może być sporządzony - w formie pisemnej lub elektronicznej - na okres krótszy niż okres rozliczeniowy, obejmujący jednak co najmniej miesiąc. Ustawodawca wskazał też termin, w którym pracodawca jest zobowiązany przekazać pracownikowi taki rozkład. Ma to nastąpić co najmniej na tydzień przed rozpoczęciem pracy w okresie, na który został sporządzony ten rozkład.
Powołany przepis ściśle określa długość okresu, na jaki należy sporządzić grafik pracownika, a także reguluje termin przekazania mu tego grafiku. Pracodawca jest zobowiązany przestrzegać tych regulacji.
Przy czym w art. 129 § 4 K.p. wskazano przypadki, w których pracodawca nie ma obowiązku sporządzania rozkładu czasu pracy. Dotyczą one sytuacji, gdy:
Pracodawca podlega odpowiedzialności karnej za wykroczenia przeciwko prawom pracownika. Jak przewiduje art. 281 § 1 pkt 5 K.p., kto, będąc pracodawcą lub działając w jego imieniu, narusza przepisy o czasie pracy lub przepisy o uprawnieniach pracowników związanych z rodzicielstwem i zatrudnianiu młodocianych, podlega karze grzywny od 1.000 zł do 30.000 zł. Jednakże stwierdzenie naruszenia przepisów o czasie pracy leży w gestii organów nadzoru (PIP).
|