Pracownik przebywa na 1-miesięcznym wypowiedzeniu umowy o pracę, dokonanym przez pracodawcę. Posiada niewykorzystany urlop wypoczynkowy. W związku z tym wystąpił do pracodawcy z wnioskiem o wykorzystanie urlopu na wypowiedzeniu. Pracodawca nie udzieli mu tego urlopu, gdyż pracownik jest potrzebny w pracy. Czy musi uzasadnić swoją decyzję?
W okresie wypowiedzenia wyłącznie pracodawca może udzielić pracownikowi jednostronnie urlopu wypoczynkowego, a pracownik jest obowiązany w tym czasie go wykorzystać. Przepisy nie regulują podobnej możliwości w odniesieniu do pracownika.
Jak stanowi art. 1671 K.p., w okresie wypowiedzenia umowy o pracę pracownik jest obowiązany wykorzystać przysługujący mu urlop, jeżeli w tym okresie pracodawca udzieli mu urlopu. W takim przypadku wymiar udzielonego urlopu, z wyłączeniem urlopu zaległego, nie może przekraczać wymiaru wynikającego z przepisów art. 1551 K.p. Powołana regulacja pozwala pracodawcy na udzielenie pracownikowi, bez jego zgody, urlopu wypoczynkowego w okresie wypowiedzenia, jeżeli posiada on taki urlop. Pracownik jest obowiązany go w tym czasie wykorzystać. Przy czym udzielenie urlopu w tym okresie jest prawem pracodawcy, a nie obligatoryjnym obowiązkiem. Oznacza to, że pracodawca może, ale nie musi z tego prawa skorzystać.
Z przepisu tego nie wynika natomiast prawo pracownika do żądania udzielania mu urlopu przez pracodawcę w okresie wypowiedzenia. Zatem wniosek pracownika o udzielenie mu niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego w okresie wypowiedzenia nie jest wiążący dla pracodawcy (z wyjątkiem wniosku o urlop na żądanie). Może więc on odmówić udzielenia tego urlopu. Ponadto nie ma też obowiązku uzasadnienia odmowy udzielenia tego urlopu.
W podanej sytuacji wystarczy, że pracodawca odmówi.
|