Pracownik jest zatrudniony na trzymiesięczny okres próbny do 19 stycznia 2018 r. Posiada niewykorzystany urlop w wymiarze 7 dni. Umowa nie będzie przedłużona. Wysyłamy pracownika na urlop, ale on nie chce z niego skorzystać. Czy możemy zmusić go do wykorzystania urlopu?
Jednostronne udzielenie pracownikowi urlopu przez pracodawcę jest możliwe, ale tylko w okresie wypowiedzenia. Jak bowiem stanowi art. 1671 Kodeksu pracy (Dz. U. z 2016 r. poz. 1666 ze zm.) w okresie wypowiedzenia umowy o pracę pracownik jest obowiązany wykorzystać przysługujący mu urlop (zaległy i bieżący), jeżeli w tym okresie pracodawca udzieli mu urlopu. Wówczas nawet bez zgody pracownika dopuszczalne jest udzielenie mu urlopu.
Jednak powołana regulacja dotyczy tylko sytuacji, gdy pracownik pozostaje w okresie wypowiedzenia. Natomiast nie odnosi się do przypadków, gdy umowa o pracę rozwiązuje się z upływem czasu, na który została zawarta, czyli pracownik nie pozostaje w okresie wypowiedzenia.
Pracodawca nie ma wówczas możliwości "zmuszenia" pracownika do skorzystania z urlopu wypoczynkowego.
Dopuszczalne jest jednak wysłanie pracownika niepozostającego na wypowiedzeniu na urlop przed rozwiązaniem umowy o pracę, jeżeli miał w tym czasie urlop zaplanowany w planie urlopowym. Przy czym wskazany jest do tego wniosek pracownika.
Pracodawca jest obowiązany udzielić pracownikowi urlopu w roku kalendarzowym, w którym nabył do niego prawo.
W omawianej sytuacji część urlopu pracownika będzie już miała status urlopu zaległego, gdyż jest on należny za 2017 r. Kwestia wykorzystania takiego urlopu została uregulowana w art. 168 K.p. Stanowi on, że urlopu niewykorzystanego zgodnie z planem urlopów lub w porozumieniu z pracownikiem należy udzielić najpóźniej do dnia 30 września następnego roku kalendarzowego. Regulacja ta nie dotyczy tylko 4 dni urlopu udzielanego na żądanie pracownika. Jak wynika ze stanu faktycznego sprawy, termin ten przypada już po zakończeniu umowy pracownika, co również może nie pozwolić pracodawcy na ustalenie z pracownikiem terminu wykorzystania zaległego urlopu, zwłaszcza jeżeli odmawia on skorzystania z urlopu. Przy czym jednostronne wysłanie pracownika na urlop zaległy w takiej sytuacji może budzić wątpliwości. Niejednomyślne jest też w tej sprawie orzecznictwo sądowe. W wyroku z dnia 25 sierpnia 2004 r., sygn. akt I PZP 4/04, Sąd Najwyższy uznał, że: "Nie ma jednej i prostej odpowiedzi na pytanie, czy pracodawca może jednostronnie skierować pracownika na zaległy urlop wypoczynkowy. Odpowiedź zależy od okoliczności, a te mogą być rozmaite". Z kolei w wyroku z dnia 24 stycznia 2006 r., sygn. akt I PK 124/05, Sąd Najwyższy orzekł, że: "Pracodawca może wysłać pracownika na zaległy urlop, nawet gdy ten nie wyraża na to zgody".
|