Zgodnie z przedłożonym wnioskiem udzieliliśmy pracownikowi urlopu wypoczynkowego na okres od 2 stycznia do 26 lutego 2025 r. W dniu 17 lutego 2025 r. otrzymaliśmy od niego zwolnienie lekarskie obejmujące okres od 17 do 25 lutego br. Czy 26 lutego br. pracownik był na urlopie wypoczynkowym, czy też należało przyjąć, że urlop został przerwany?
"Przerwanie" urlopu wypoczynkowego to powszechnie używane sformułowanie ze względu na treść art. 166 K.p. Przepis ten zobowiązuje pracodawcę do udzielenia w terminie późniejszym części urlopu wypoczynkowego niewykorzystanej z powodu:
Jest to katalog zamknięty, co oznacza, że w innych okolicznościach niż wyżej wymienione pracodawca nie musi udzielać niewykorzystanej części urlopu wypoczynkowego później.
Odnosząc się tylko do przesłanki z pierwszego myślnika (z uwagi na treść pytania), choroba pracownika w trakcie urlopu wypoczynkowego przerywa rozpoczęty urlop wypoczynkowy. Przyjmuje się, że przerwanie ma skutek anulowania dalszej części urlopu wypoczynkowego (por. wyjaśnienia dostępne na stronie internetowej https://zielonalinia.gov.pl/-/urlop-wypoczynkowy-czy-mozna-go-przerwac-). W uzasadnieniu wyroku z 26 stycznia 2021 r. (sygn. akt VI U 915/18) Sąd Rejonowy w Gdańsku stwierdził, że: "(...) W piśmiennictwie wskazuje się, że ze wskazanych przez art. 166 K.p. okoliczności przerywających urlop największe znaczenie ma czasowa niezdolność do pracy wskutek choroby. Powoduje ona przerwanie urlopu niezależnie od tego jak długo niezdolność trwała. Nawet jeden dzień niewykorzystanego z powodu choroby urlopu powoduje odliczenie go od urlopu wypoczynkowego i zobowiązuje pracodawcę do udzielenia go w późniejszym terminie (...)".
Pracownik z pytania nie miał prawa do urlopu wypoczynkowego w dniu 26 lutego 2025 r. na podstawie poprzedniego wniosku urlopowego. Jeśli chciał z niego skorzystać, powinien był ponownie wystąpić o jego udzielenie (por. wyjaśnienia Państwowej Inspekcji Pracy dostępne na stronie internetowej https://www.pip.gov.pl/dla-sluzb-bhp/porady-prawne/urlopy-pracownicze). Gdy tego nie uczynił, powinien był wrócić do pracy, pod warunkiem że zwolnienie lekarskie nie zostało przedłużone. Natomiast Czytelnik jest zobowiązany udzielić mu niewykorzystanej części urlopu wypoczynkowego w zaplanowanym lub uzgodnionym na później terminie.
|