Pracownik jest zatrudniony w systemie równoważnego czasu pracy w ramach 1-miesięcznego okresu rozliczeniowego. W maju br. miał zaplanowane dniówki robocze w poniedziałki, środy i piątki po 12 godzin (łącznie 144 godz.), natomiast normatywny czas pracy w tym miesiącu wynosił 160 godzin. Czy było możliwe zaplanowanie w harmonogramie mniejszej liczby godzin, niż wynosi norma?
Stosowany przez Czytelnika system równoważnego czasu pracy pozwala na przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy pracownika maksymalnie do 12 godzin i równoważenie go krótszym dobowym wymiarem czasu pracy w niektórych dniach lub dniami wolnymi od pracy (art. 135 § 1 K.p.). W przyjętym okresie rozliczeniowym pracownik powinien mieć zaplanowaną do przepracowania taką liczbę godzin, jaka odpowiada wymiarowi czasu pracy, obliczonemu zgodnie z art. 130 K.p. Biorąc pod uwagę normy wskazane w art. 129 § 1 K.p., wymiar ten ustala się poprzez pomnożenie 40 godzin (przeciętna norma tygodniowa) przez liczbę tygodni przypadających w okresie rozliczeniowym, a następnie dodanie do otrzymanej liczby godzin iloczynu 8 godzin (8-godzinna norma dobowa) i liczby dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego, przypadających od poniedziałku do piątku. Ponadto, każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Taki mechanizm obliczania obowiązującej pracownika liczby godzin do przepracowania w danym okresie rozliczeniowym należy stosować bez względu na system czasu pracy - wyjątkiem jest tylko praca w ruchu ciągłym, o której mowa w art. 138 K.p., gdzie obowiązujący pracownika wymiar czasu pracy oblicza się według wytycznych zawartych w tym przepisie. Tę kwestię jednak pomijamy, gdyż nie dotyczy ona analizowanego przypadku. Jeśli więc okres rozliczeniowy wynosi 1 miesiąc, obowiązujący wymiar czasu pracy w maju br. wynosił 160 godzin, zgodnie z wyliczeniem: (40 godz. x 4 tyg.) + (8 godz. x 3 dni) - (8 godz. x 3 święta). Taką właśnie liczbę godzin powinien przewidywać harmonogram pracownika z pytania.
Planowanie pracy tylko w wybrane dni tygodnia, np. w poniedziałki, środy i piątki po 12 godzin, niesie za sobą ryzyko, że w niektórych okresach rozliczeniowych (tu miesiącach), zaplanowana w harmonogramie liczba roboczogodzin będzie się różniła od obowiązującego w tym okresie wymiaru czasu pracy. Dzieje się tak dlatego, że w różnych okresach rozliczeniowych (tu miesięcznych), przypada różna liczba poszczególnych dni tygodnia (tu poniedziałków, śród i piątków). Przykładowo w maju br. przypadały 4 poniedziałki, 5 śród i 5 piątków. Przy czym z uwagi na to, że zgodnie z art. 1 pkt 1 lit. e i f ustawy z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy (Dz. U. z 2020 r. poz. 1920), środa 1 maja i piątek 3 maja br. były dniami wolnymi od pracy, Czytelnik nie zaplanował pracownikowi pracy w te dni. W konsekwencji jego harmonogram w tym miesiącu przewidywał 144 godziny pracy (4 poniedziałki x 12 godz. + 4 środy x 12 godz. + 4 piątki x 12 godz.). Czytelnik powinien był skorygować majowy harmonogram o brakujące 16 godzin (160 godz. - 144 godz.), planując dodatkowe dni pracujące (np. 1 dzień x 12 godz. oraz 1 dzień x 4 godz.). Podobna sytuacja ma miejsce w czerwcu br.
W związku z powyższym, organizacja pracy, którą stosuje Czytelnik wymaga od niego każdorazowej weryfikacji zaplanowanej w harmonogramie na dany miesiąc (tu okres rozliczeniowy) liczby godzin z obowiązującym w tym okresie wymiarem czasu pracy oraz skorygowania w harmonogramie ewentualnych różnic.
Zwracamy uwagę! Niedopracowanie nominału miesiąca ze względu na to, że pracodawca sporządzi rozkład czasu pracy nieuwzględniający pełnej liczby godzin nominalnych do przepracowania w danym miesiącu, nie może obniżać wynagrodzenia pracownika, mimo że faktycznie nie przepracuje on całego nominału. W takim przypadku pracodawca powinien wypłacić wynagrodzenie w takiej wysokości, jakby pracownik świadczył pracę, zgodnie z wymiarem czasu pracy w danym miesiącu. Nie może go obniżać do minimum ustawowego w trybie art. 129 § 5 K.p., ponieważ ten przepis nie ma tu zastosowania.
|