POLECAMY |
||
1) Pracownik wykonuje pracę od poniedziałku do piątku, od 800 do 1600. W październiku br. został wysłany w podróż służbową, która przypadała w dzień dla niego roboczy, od 730 do 2130. Czas dojazdu do wyznaczonego miejsca wykonywania przez niego zadania wynosił 2 godziny. Czy w takim przypadku powstały u pracownika nadgodziny? Jeżeli tak, to w jakiej ilości?
Czas pracy to czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w wyznaczonym przez niego miejscu (art. 128 § 1 K.p.). Nie musi to być zakład pracy, ale jeżeli znajduje się ono poza miejscowością, w której jest siedziba pracodawcy albo poza stałym miejscem pracy, będziemy mieli do czynienia z podróżą służbową (art. 775 K.p.).
Do czasu pracy pracownika, który odbywa podróż służbową należy wliczyć przede wszystkim czas rzeczywistego pozostawania przez niego w dyspozycji pracodawcy (np. wykonywania pracy), ale pod pewnymi warunkami, także ten poświęcony na podróż. Sąd Najwyższy w wyroku z 23 czerwca 2005 r. (sygn. akt II PK 265/04, OSNP 2006/5-6/76) stwierdził, że: "Czas dojazdu i powrotu z miejscowości stanowiącej cel pracowniczej podróży służbowej oraz czas pobytu w tej miejscowości nie są pozostawaniem do dyspozycji pracodawcy w miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy (art. 128 § 1 K.p.), lecz w zakresie przypadającym na godziny normalnego rozkładu czasu pracy podlegają wliczeniu do jego normy (nie mogą być od niej odliczone), natomiast w zakresie wykraczającym poza rozkładowy czas pracy mają w sferze regulacji czasu pracy i prawa do wynagrodzenia doniosłość o tyle, o ile uszczuplają limit gwarantowanego pracownikowi czasu odpoczynku.".
Bez względu na to, gdzie pracownik będzie wykonywał pracę, czas na nią poświęcony powinien się mieścić w zakresie, o którym mowa w art. 129 § 1 K.p. Co do zasady nie może on przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy. Wyjątek stanowią systemy czasu pracy określone w art. 135-138, 143 i 144 K.p.
Ważne: Praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także praca wykonywana ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy, stanowi pracę w godzinach nadliczbowych (art. 151 § 1 K.p.). |
Dla powstania nadgodzin bez znaczenia pozostaje gdzie do tego doszło, tzn. czy było to w miejscu stałego wykonywania pracy, czy też w innym wyznaczonym miejscu.
Przykład |
Pracownik jest zatrudniony w normach podstawowych od poniedziałku do piątku i pracuje od 800 do 1600. W dniu dla niego roboczym został wysłany w podróż służbową, którą rozpoczął o 730, na miejsce dotarł o 930 i od 1000 do 1900 wykonywał pracę. Do miejscowości, w której zatrudniający ma siedzibę wrócił o 2130. W sumie na podróż służbową poświęcił 14 godzin.
Czas pracownika należy rozliczyć następująco:
W konsekwencji wykonywania pracy podczas wyjazdu służbowego doszło do powstania 3 nadgodzin dobowych (2 godz. + 9 godz. - 8 godz. normy).
O tym, jak rekompensować nadgodziny stanowi art. 1511 K.p. oraz art. 1512 K.p. Jeżeli przypadają one w dzień dla pracownika roboczy, to dochodzi do przekroczeń dobowych, które pracodawca rekompensuje wypłacając pracownikowi normalne wynagrodzenie oraz opcjonalnie:
2) Jaką odpowiedzialność pracodawca ponosi za powstanie nadgodzin w sposób opisany w pytaniu 1 albo ich nieprawidłowe zrekompensowanie?
Zasadniczo nadgodziny nie mogą być przez pracodawcę planowane, a ich powstanie jest dopuszczalne tylko w wyjątkowych przypadkach, wymienionych w art. 151 § 1 K.p., tj. w razie:
Sytuacja przedstawiona w pytaniu Czytelnika najprawdopodobniej wypełnia przesłankę wskazaną w drugim myślniku i w związku z tym zaistnienie nadgodzin będzie usprawiedliwione. W przeciwnym razie działanie pracodawcy należałoby traktować w kategoriach naruszenia przepisów o czasie pracy, o którym mowa w art. 281 § 1 pkt 5 K.p. Za naruszenie takie grozi kara grzywny od 1.000 zł do 30.000 zł. Ten sam skutek wywołałoby nieudzielenie pracownikowi za nadgodziny czasu wolnego, gdy ten o to zawnioskuje. Taka sama kara będzie groziła pracodawcy, który nie wypłaci w ustalonym terminie wynagrodzenia oraz dodatku za nadgodziny (art. 282 § 1 pkt 1 K.p.).
|